غذاهای دودی پرخطر متخصص تغذیه اصفهان


غذای دودی ؛ خوشمزه ولی خطرناک

خطر استفاده از 50 گرم سوسیس دودی معادل مصرف یک بسته سیگار یا 4 روز تنفس هوای آلوده شهری است. در این قسمت از پست متخصص تغذیه اصفهان ، دکتر خطر سیگار کشیدن غذا

سیگار کشیدن فرآیندی است که طی آن غذا به مدت طولانی پخته ، مزه دار می شود و ذخیره می شود. در این فرایند ، غذا در معرض دود قرار می گیرد (معمولاً دود ناشی از سوختن هیزم است). هنگام سیگار کشیدن داغ ، غذا به مدت چند ساعت در معرض دود قرار می گیرد تا غذاهای خام مانند گوشت یا ماهی در این فرآیند کاملاً پخته شوند. وقتی دود سرد می شود ، غذاها برای مدت طولانی ، گاهی تا چند روز در معرض دود قرار می گیرند تا در طولانی مدت حفظ یا طعم دار شوند. این روش به طور کلی برای گوشت یا ماهی استفاده می شود ، اما گاهی پنیر ، سبزیجات و میوه های مختلف نیز به این ترتیب دود می شوند و گاهی مواد معطر به سوخت مورد استفاده برای دود غذا اضافه می شود.

سیگار کشیدن در نقاط مختلف جهان

در چین از مخلوط برنج خام ، شکر و چای برای دود چای استفاده می شود. این مواد زیر تابه قرار می گیرند و سپس گوشت یا غذاهای دیگر را داخل تابه ریخته و به آرامی دود می کنند. اگرچه غذا دودی است ، اما عطر مخلوط برنج و چای را به خود می گیرد.

در اروپا ، بلوط به طور سنتی برای دود گوشت و ماهی استفاده می شود ، اما امروزه بلوط اغلب برای دود کردن غذا استفاده می شود.

در آمریکای شمالی ، علاوه بر بلوط و گردو ، از گردو نیز استفاده می شود. البته گاهی از چوب درختان میوه مانند گیلاس یا آلو نیز برای سیگار کشیدن استفاده می شود.

در گذشته ، در مزارع کشورهای غربی ساختمان خاصی به نام Casa del Fum وجود داشت. در این قسمت انواع گوشت ها دودی می شد و سپس این گوشت ها ذخیره می شد.

امروزه در روشهای جدید و صنعتی از دود مایع استفاده می شود که از تقطیر ، تصفیه و غلظت دود معمولی بدست می آید که عوارض جانبی کمتری دارد.

خطرات سیگار کشیدن پرخطر

فرآیند سیگار کشیدن از رشد باکتری ها جلوگیری می کند و تجزیه چربی های موجود در محصول را کند می کند ، اما از طرف دیگر ، تاکنون صدها ترکیب سمی مضر برای سلامتی انسان و در برخی موارد دود آن مشخص شده است. سرطان زایی آن نشان داده شده است

برخی از مواد موجود در دود مشابه ترکیبات سمی موجود در دود سیگار است. این ترکیبات می توانند با تحریک دستگاه گوارش و افزایش خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان ، مانند سرطان معده و روده ، سلامت انسان را به شدت تحت تأثیر قرار دهند. جالب است بدانید خطر استفاده از 50 گرم سوسیس دودی معادل مصرف یک بسته سیگار یا 4 روز تنفس هوای آلوده در شهر است.

سیگار کشیدن در شرایط کنترل نشده باعث ایجاد ترکیباتی از هیدروکربن های حلقوی مانند آنتراسن می شود که سمی و سرطان زا هستند و وارد محصول دودی می شوند. این مشکل در محصولاتی که به طور سنتی خارج از نظارت بر سلامت رخ می دهد بسیار زیاد است.

علاوه بر این ، مونوکسید کربن موجود در سوخت چوب با هموگلوبین و میوگلوبین موجود در خون محصول ترکیب شده و رنگ خاصی از محصولات دودی را تشکیل می دهد. مونوکسید کربن میزان میکروب های هوازی را در محصول نهایی کاهش می دهد و اکسیداسیون چربی ها را کند می کند. مونوکسید کربن ، از طرف دیگر ، با تحریک میکروب های سازنده هیستامین و ایجاد واکنش های آلرژیک یا آلرژیک در مصرف کننده ، میزان هیستامین موجود در محصول را افزایش می دهد.


بیشتر بدانید: آسیب قندها را بررسی کنید


فرآیند دودی ترکیبات پراکسید روی سطح محصولات گوشتی ایجاد می کند که به نوبه خود خطر سرطان زایی محصول را افزایش می دهد. سیگار کشیدن گوشت و ماهی نیز احتمال فعالیت لیستریا مونوسیتوژنز را در محصول افزایش می دهد. این باکتری یکی از عوامل مسمومیت غذایی است و می تواند علائم شدیدی را در نوزادان ، سالمندان و سایر افراد آسیب پذیر ایجاد کند.

علاوه بر خطرات ذکر شده در بسیاری از موارد ، مواد اولیه گوشت برای سیگار کشیدن استفاده می شود. حاوی آلاینده ها و ترکیبات اولیه ناشی از فساد مواد غذایی است. با توجه به این واقعیت که در فرآیند سیگار کشیدن ، طعم غذا تغییر می کند ، تشخیص خرابی اولیه غذا دشوار است و این ویژگی زمینه سودجویی و تقلب در غذا را فراهم می کند.

در میان گوشت های دودی ، سوسیس و کالباس به دلیل مصرف نامناسب در بین اقشار جامعه بیشترین تهدید برای سلامت مصرف کنندگان است. آنچه مسلم است این است که این محصولات حاوی نیترات بیشتری هستند (که احتمال بیشتری دارد در بدن به نیتروزامین تبدیل شود) نسبت به سوسیس های معمولی. مصرف این محصولات خطر ابتلا به سرطان معده و روده بزرگ را افزایش می دهد. سرطان معده در اروپای شرقی و ایسلند بسیار رایج است ، جایی که این محصولات به طور گسترده ای مصرف می شوند. تحقیقات نشان داده است که خطر ابتلا به انواع بیماری ها از طریق مصرف محصولات دودی با بیماری هایی که در اثر مصرف زیاد چربی های اشباع ایجاد می شود ، یکسان است.

غذاهای دودی پرخطر متخصص تغذیه اصفهان

توصیه ها

1- اگر دوست دارید از گوشت های دودی یا نمک شور استفاده کنید ، هر از گاهی و به مقدار کم از آنها استفاده کنید. زیرا این محصولات به تدریج اثرات نامطلوبی بر بدن دارند. تا حد امکان همزمان یا به مدت طولانی از مصرف آنها خودداری کنید.

2 – هنگام سیگار کشیدن محصولات مانند ماهی ، گوشت ، سوسیس و کالباس ، مقدار زیادی نمک استفاده می شود. بنابراین ، مصرف این محصولات برای افراد مبتلا به فشار خون بالا توصیه نمی شود.

افراد مبتلا به سردردهای میگرنی نیز باید از خوردن گوشت دودی خودداری کنند. از آنجا که این غذاها حاوی تیرامین هستند ، می توانند این نوع سردرد را تشدید کنند.


دکتر. رضا اطمینانانی

متخصص تغذیه اصفهان


دکتر رضا اطمینانانی می تواند با ارائه روشهای اساسی در تغذیه و میزان و نحوه غذا خوردن ، نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر کلیک کنید. رضا اطمینانانی ، متخصص تغذیه و رژیم درمانی در اصفهان.


مطالب پیشنهادی:

مضرات رژیم بدون کربوهیدرات

چربی مناسب برای سالم ماندن

محصولات تراریخته و تغذیه ای

آسیب های ناشی از مواد قندی را بررسی کنیددیدگاهتان را بنویسید