فناوری بزرگ در تلاش است تا لایحه بازار آزاد سنا را از بین ببرد


کمیته قضایی سنا که قانون بازارهای برنامه باز را پیش می برد، موضوع فناوری بزرگ را مطرح کرده است. این قانون، در صورت تصویب، قوانین سطح بالایی را برای مبارزه با رفتارهای ضدرقابتی اپل و گوگل در فروشگاه های اپلیکیشن مربوطه خود، مانند شروع به کار و کپی کردن رقبا، تعیین می کند. با این حال، غول‌های فناوری ادعا می‌کنند که این اقدام یک پیامد ناخواسته دارد و آن این است که جلوگیری از این اقدامات ضدرقابتی می‌تواند امنیت و حریم خصوصی مشتریانشان را به خطر بیندازد. اما حقایق به سادگی از منطق Big Tech در اینجا پشتیبانی نمی کنند. بدتر از آن، لذت بدون محدودیت این شرکت ها از انحصارات دوگانه خود در فروشگاه های اپلیکیشن، در نهایت می تواند آسیب پذیری مصرف کننده را در برابر تهدیدات سایبری افزایش دهد.

به عنوان مثال، شرکت‌های فروشگاه‌های اپلیکیشن، داده‌های کلیدی را که می‌تواند از برخی تهدیدات سایبری جلوگیری کند، به اشتراک نمی‌گذارد. به عنوان مثال، اکثر برنامه‌های دوستیابی دارای فرآیند بررسی پیچیده‌ای هستند که هم برای تعیین اینکه کاربرانشان حداقل ۱۸ سال دارند و هم برای تأیید هویت یک کاربر خاص برای اطمینان از اینکه شکارچیان برای آسیب رساندن به مشتریان خود حساب‌های جعلی ایجاد نمی‌کنند. با این حال، زمانی که شرکت‌هایی مانند اپل، این اطلاعات را از آن شرکت‌ها نگهداری می‌کنند، تنها احتمال تکثیر حساب‌های جعلی مورد استفاده توسط بازیگران بد را افزایش می‌دهد.

تیم کوک، مدیر عامل اپل، در مراسم سالانه Allen and Co شرکت می کند.  کنفرانس رسانه ای دره خورشید
تیم کوک، مدیرعامل اپل شخصاً اعضای کمیته قضایی سنا را لابی کرد تا به این لایحه رای منفی دهند.
رویترز

ایمنی کودک

علاوه بر این، قانون بازارهای برنامه باز به رقابت بیشتر در فضای آنلاین ایمنی کودکان اجازه می دهد. Qustodio و Kidslox – دو برنامه ایمنی کودکان – نمونه‌های ملموسی هستند که نشان می‌دهد چگونه کنترل انحصاری این فروشگاه‌های برنامه بر امنیت سایبری تأثیر منفی می‌گذارد. Qustodio و Kidslox به والدین امکان نظارت و مسدود کردن محتوای مضر برای فرزندان خود را می دهند. این برنامه‌ها حتی ابزارهای والدین را برای ایجاد عادات دیجیتالی سالم ارائه می‌کنند. اپل به هر دو برنامه اجازه داد تا در اپ استور خود قرار گیرند، تا زمانی که این نوع برنامه ها مستقیماً با ویژگی Screen Time غول فناوری رقابت کنند. سپس، بدون هشدار، اپل آن‌ها و بسیاری دیگر از برنامه‌های ایمنی کودکان را از روی پلتفرم‌های خود مسدود کرد، که مصرف‌کنندگان را به سمت محصولات ساخت اپل هدایت کرد، زیرا آنها به‌طور گسترده‌تر در فروشگاه آن در دسترس بودند.

همانطور که مدیر عامل Qustodio، ادواردو کروز، اظهار تاسف کرد: “در عرض چند دقیقه، کسب و کار اپلیکیشنی که در طول سال ها رشد کرده اید، می تواند با هشدار کم یا بدون هشدار و بدون جایگزین تعطیل شود.”

کسی فکر می‌کند که اگر اپل یا گوگل رقیبی را از فروشگاه‌های خود بیرون کنند، بهتر از هر شرکت دیگری مراقب امنیت سایبری ما هستند. متأسفانه، اینطور نیست، زیرا هر دو شرکت رزومه کمتری برای محافظت از مشتریان در برابر تهدیدات امنیت سایبری دارند.

در واقع، بررسی های اپل و گوگل اغلب ناکافی است و حتی باعث تداوم جست و جوی سایبری و کلاهبرداری شده است. در سال ۲۰۱۹، گروهی از محققان دریافتند که استالکرها می توانند به راحتی از Google Maps و اپلیکیشن Find My Friends اپل برای تعقیب کاربران خود بدون اینکه کاربر بدانند استفاده کنند. بدتر از آن، اپل به برنامه‌های «ضد جاسوس‌افزار» در اپ استور خود اجازه نمی‌دهد، که قربانیان استالکر را در برابر شکارچیان بسیار آسیب‌پذیر می‌کند.

علاوه بر این، واشنگتن پست گزارش داد که تقریباً ۲ درصد از برنامه های پردرآمد اپل «مملو از کلاهبرداری» بودند. این نقص امنیتی به کلاهبرداران این امکان را داد تا از ۴۸ میلیون دلار از کاربران اپل استفاده کنند.

Apple iPhone 7 روی میز چوبی مشکی با نمادهای رسانه های اجتماعی فیس بوک، اینستاگرام، توییتر، برنامه اسنپ چت روی صفحه نمایش.
بر اساس گزارش واشنگتن پست، نزدیک به ۲ درصد از برنامه های پردرآمد اپل «پر از کلاهبرداری» بودند.
Shutterstock / BigTunaOnline

وقتی معامله ۲۷۵ میلیارد دلاری اپل با چین را در نظر بگیریم، این حقایق بیشتر نگران کننده است. این معامله که زمانی محرمانه بود، ضربه مهمی به تعهد اپل به حفظ حریم خصوصی مصرف‌کنندگان وارد کرده است، و برخی گزارش‌ها معاملات اپل در چین را با تسهیل اردوگاه‌های کار اجباری اویغورها مرتبط می‌دانند. اپل سرورهایی در سرزمین اصلی چین دارد که کارمندان دولت چین آن ها را مدیریت می کنند و همانطور که نیویورک تایمز گزارش داد، “اپل فناوری رمزگذاری را که در هر کشور دیگری استفاده می کرد کنار گذاشت.” این باید به عنوان یک پرچم قرمز جدی برای تعهد اپل به حریم خصوصی شخصی و امنیت سایبری باشد.

قدرت به مصرف کنندگان

فعالان حقوق بشر چینی از قانون بازارهای برنامه باز حمایت کرده اند و پیشنهاد می کنند که این قانون نفوذ چین بر فروشگاه های اپلیکیشن را محدود می کند. اگر Big Tech واقعاً نگران امنیت سایبری بود، آنگاه از انجام مناقصه چین در هر مرحله، بر خلاف مبارزه با این لایحه، دست بر می داشت.

در نهایت، قانون بازارهای برنامه باز، انتخاب را به دست مصرف‌کنندگان بازمی‌گرداند و به ما امکان دسترسی به ابزارهای امنیت سایبری را می‌دهد که با اپل و گوگل رقابت می‌کنند. علاوه بر این، این قانون به توسعه‌دهندگان این حق را می‌دهد که به‌جای اینکه Big Tech واسطه تمام ارتباطات آنها باشد، مستقیماً با مشتریان خود درگیر شوند. چنین ارتباطاتی به جای اتکا به سیستم کنترل نامناسب اپل و گوگل، پلیس های بیشتری را برای نظارت بر تهدیدات سایبری در زمان واقعی مجبور می کند.

صادقانه بگویم، نگرانی‌های Big Tech در زمینه امنیت سایبری تلاشی ناامیدانه و آخرین تلاش برای از بین بردن قانون بازار برنامه‌های باز است.

جوئل تایر رئیس موسسه پیشرفت دیجیتال و وکیل مستقر در واشنگتن دی سی است. موسسه پیشرفت دیجیتال یک موسسه غیرانتفاعی DC است که به دنبال پل زدن شکاف سیاست بین مخابرات و فناوری از طریق اجماع دو حزبی است.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر