مذاکرات دوحه عمدتاً اتلاف وقت بود و هنوز زمان برای بازگشت به برجام وجود دارد


مالی بار دیگر توپ را به داخل زمین ایران انداخت و گفت: وقتی گفتیم با موضع خود آمده ایم، ایران شفاف سازی نکرد. ما به جایی رسیده‌ایم که مناسب است به برجام برگردیم و اکنون طرفی که باید پاسخ دهد ایران است و اگر آماده پاسخگویی نیستند، معلوم نیست چرا به مذاکرات دوحه آمده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از فارس، «راب مالی» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در گفت وگو با «رادیو ملی عمومی» (NPR) اعلام کرد که هنوز برای بازگشت ایران به توافق هسته ای زمان وجود دارد.

مذاکرات دوحه عمدتاً اتلاف وقت بود

وی در ابتدای این گفت و گو با اشاره به آخرین دور مذاکرات تحریم ها در دوحه قطر گفت: اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده مذاکرات خواهان تلاشی دیگر (برای از سرگیری مذاکرات) است و از نشست دوحه دعوت کرده است. با هر دو نماینده (ایران و آمریکا)، طرف ایرانی، امیدوار بود که آماده باشد به ما چیزی پیشنهاد کند و تمایل خود را نشان دهد، اما متأسفانه در این دور نتوانست جوابی به ما بدهد و به نوعی این بحث ها وقت تلف کردن بود.

ایالات متحده به پیشنهاد ارائه شده در دوحه پاسخ مثبت داد، اما ایران پاسخی نداد

نماینده آمریکا در پاسخ به این سوال که مقامات ایرانی گفته اند واشنگتن در مذاکرات همان مواضع قبلی را اتخاذ کرده است، گفت: اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده مذاکرات بار دیگر طرح تفصیلی را روی میز گذاشت. ما گفتیم که برای آن توافق آماده هستیم، طرفی که جواب مثبت نداد، ایران بود.

مالی بار دیگر توپ را به داخل زمین ایران انداخت و گفت: وقتی گفتیم با موضع خود آمده ایم، ایران شفاف سازی نکرد. ما به جایی رسیده‌ایم که مناسب است به برجام برگردیم و اکنون طرفی که باید پاسخ دهد ایران است و اگر آماده پاسخگویی نیستند، معلوم نیست چرا به مذاکرات دوحه آمده‌اند.

اینکه آیا ایران آماده عبور از خط پایان است یا خیر، باید دید

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر موافقت آمریکا با این پیشنهاد روی میز، جدول زمانی را برای تحقق شروط آمریکا و جمهوری اسلامی برای لغو تحریم ها و بازگرداندن ایران به پایبندی تعیین کرد. مفاد برجام، نماینده آمریکا در امور ایران گفت: بله، درست است، ۱۰۰ درصد نهایی نشده است، اما آمریکا نظرات زیادی درباره توافق نهایی دارد، وقتی این پیشنهاد روی میز گذاشته شد، ما گفتیم که بر این اساس آماده امضای این توافق هستیم و منتظریم ببینیم آیا ایران آماده عبور از خط پایان است یا خیر.”

خواسته های ایران در دوحه ربطی به مذاکرات هسته ای ندارد

مالی در خصوص درخواست ایران مدعی شد: در نشست دوحه، ایران خواسته های جدیدی داشت که ربطی به توافق هسته ای نداشت که بخشی از آن قبلا به ما و اتحادیه اروپا ارائه شده بود و ما این مسائل را اعلام کردیم و اینها جزء این توافق نیستند. مذاکرات هسته ای».

این مقام آمریکایی در ادامه با اشاره به این موارد گفت: در حال حاضر مذاکرات بین ما و ایران نیست، بلکه بین ایران و خودش است تا مشخص شود آیا این کشور آماده بازگشت به توافق هسته ای است یا خیر. ما آماده ایم و اعلام آمادگی کرده ایم.

مالی ادامه داد: ایران هنوز تصمیم نگرفته است که آیا قصد بازگشت به برجام را دارد یا خیر، اما دیر یا زود مجبور خواهد شد.

ایران مواد شکافت پذیر برای ساخت بمب دارد

راب مالی ادعای دیگر مقامات غربی درباره برنامه هسته ای ایران را تکرار کرد: «در مقایسه با گذشته، ایران مواد شکافت پذیر کافی برای ساخت بمب دارد و آنها از آن آگاهی دارند». آنها برنامه تسلیحات (هسته ای) را منحل کرده اند، اما مواد کافی برای ساختن بمب دارند. بازگشت به برجام نه تنها به نفع عدم اشاعه است، بلکه به نفع ایران است زیرا تحریم ها برداشته می شود، اما ایران باید در این مورد تصمیم بگیرد.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران بعدا تاکید کرد: ایران اورانیوم غنی شده کافی برای ساخت بمب دارد و می تواند ظرف چند هفته این کار را انجام دهد، اما دولت بایدن آماده است در صورت آمادگی ایران به توافق برگردد. هنوز زمان برای بازگشت به برجام باقی مانده است و امیدواریم ایران چنین راهی را انتخاب کند.

ما امیدواریم که مشکل زندانیان با ایران حل شود

مالی در پایان تاکید کرد: آمریکا همزمان با پیشروی مذاکرات هسته ای موضوع زندانیان در ایران را نیز مطرح می کند به امید حل این موضوع. ما به دنبال راه هایی برای کاهش این مشکل هستیم.»

پس از سه ماه و نیم وقفه پس از مذاکرات وین، مذاکرات دوحه ایران و آمریکا به صورت غیرمستقیم و با همفکری انریکه مورا در روزهای سه شنبه و چهارشنبه ۷ و ۸ تیرماه برگزار شد. علی باقری، مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در راس هیاتی به دوحه سفر کرد. در واقع در این مدت انتقال پیام ها از طریق انریکه مورا، جوزپ بورل و برخی از وزرای خارجه اروپا و ایران و آمریکا ادامه یافت تا اینکه بورل به تهران سفر کرد و پس از توافق تصمیم به از سرگیری مذاکرات گرفت. که سرانجام در دوحه برگزار شد.

انریکه مورا، معاون سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در حساب کاربری خود در توییتر، مذاکرات برای رفع تحریم دوحه را «شدید» توصیف کرد.

مورا در توییتر نوشت: «دو روز گفتگوهای فشرده و تعدیل شده در دوحه درباره برجام [داشتیم]. متأسفانه تیم اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده هنوز پیشرفت مورد انتظار را نداشته است. ما با فوریت بیشتری به همکاری برای دستیابی به یک توافق مهم در مورد عدم اشاعه و ثبات منطقه ادامه خواهیم داد.»

پس از پایان مذاکرات، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه به ارائه ملاحظات خود در خصوص موارد باقی مانده از پروژه و طرف دیگر نظرات و پیشنهادات اقدام ایران پرداخت و سپس گفت: مسیر و مرحله بعدی بحث. ، تماس باقری و مورا.

اگرچه جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا با وعده بازگشت به برجام به قدرت رسید و بارها به شکست سیاست «فشار حداکثری» دولت ترامپ علیه ایران اعتراف کرده است، اما گام های محکمی برنداشته است. احیای برجام، لغو تحریم‌های یکجانبه علیه جمهوری اسلامی ایران، او این کار را نکرده است، اما همیشه توپ را در زمین ایران می‌گذارد و می‌گوید ایران باید برای احیای توافق هسته‌ای تلاش کند.

به اشتراک بگذارید