مردم لبنان برای خرید نان ساعت ها منتظر می مانند


لبنانی‌ها امروز می‌ترسند که دولت برای حذف یارانه‌های گندم اقدام کند و تهدید به افزایش قیمت یک قرص نان می‌کند که برای بسیاری، به‌ویژه هشتاد درصد لبنانی‌های زیر خط فقر، غیرقابل استطاعت است.

به گزارش پایگاه خبری دیارمیرزا، خلیل منصور در حالی که در بیروت پایتخت لبنان در مقابل نانوایی منتظر خرید کیسه نان است می گوید: باید به فرزندانم غذا بدهم. اگر پنج ساعت صبر کنم باید به بچه هایم غذا بدهم.

به گزارش فرارو، منصور ۴۸ ساله با لحنی تند در مقابل یک نانوایی به خبرگزاری فرانسه گفت: او بیش از سه ساعت برای نان منتظر مانده بود و روز قبل بیش از دو ساعت در صف ایستاده بود. دیگه چیکار کنم هفته پیش سه روز بدون نان رفتم.

لبنانی ها دو هفته است که هر روز به نانوایی ها می آیند و در صف های طولانی منتظر دریافت کیسه های نان عربی یارانه ای هستند. هیچ مشکلی در زمان انتظار وجود ندارد، گاهی اوقات نیاز به مداخله امنیتی دارد، در حالی که نانوایی ها مقدار عرضه خود را تنظیم می کنند و به ازای هر نفر یک یا دو بسته می دهند.

یک بسته نان یارانه ای حاوی ۶ قرص ۱۳۰۰۰ پوند لبنان یا کمتر از یک دلار قیمت دارد، در حالی که بازار سیاه پابرجاست و یک بسته گاهی اوقات می تواند بیش از ۳۰۰۰۰ باشد.

منصور در یک شیرینی فروشی کار می کند و امروز حقوق او با نرخ ارز بازار سیاه در کشوری که قیمت ها سر به فلک کشیده است از یک میلیون و نیم لیره لبنان یا حدود ۵۰ دلار فراتر نمی رود.

منصور بعد از دو ساعت انتظار میگه: چیکار کنم… ۳۰۰۰۰ روتی نمیتونم بخرم.

در پی بحران مالی لبنان، ارز ۹۰ درصد از ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است، به طوری که بانک جهانی آن را به عنوان یکی از بدترین کشورهای جهان معرفی کرده است و توانایی بانک مرکزی برای حمایت از واردات کالاهای حیاتی از جمله گندم سوخته و دارو رو به اتمام است.

وزارت اقتصاد لبنان طی دو سال گذشته چندین بار قیمت کیسه های نان عربی را افزایش داده است. تهاجم روسیه به اوکراین از ماه فوریه، وضعیت مشکلات صادرات گندم را تشدید کرده است، به ویژه اینکه لبنان ۸۰ درصد نیاز خود را از اوکراین وارد می کند.

توانایی لبنان برای ذخیره گندم دو سال پیش پس از انفجاری مهیب در بندر بیروت که تعدادی کیسه برنج را نابود کرد، به شدت آسیب دید.

پس از گذراندن بیش از ۱۲ ساعت در روز در مقابل پمپ بنزین‌های لبنان برای ماه‌ها، پر کردن یک خودرو برای خلیل منصور حقوقی تمام می‌شد که دولت یارانه سوخت را حذف کرد.

لبنانی‌ها امروز می‌ترسند که دولت برای حذف یارانه‌های گندم اقدام کند و تهدید به افزایش قیمت یک قرص نان می‌کند که برای بسیاری، به‌ویژه هشتاد درصد لبنانی‌های زیر خط فقر، غیرقابل استطاعت است.

روز سه شنبه، پارلمان لبنان قرارداد وام ۱۵۰ میلیون دلاری بانک جهانی را تصویب کرد، اما بدون یک برنامه مشخص، این قرارداد تنها برای ماه ها ادامه خواهد داشت.

محمدمهدی در تنور شلوغ خود دو دسته نان را یکی یکی به مشتریان می دهد و از آنها می خواهد که برای برآورده کردن خواسته همه عجله کنند.

مهدی ۴۹ ساله می گوید: ۱۶ روز پیش صف هایی ایجاد شد که حتی با اسلحه و چاقو هم کار می کردند. انتظار نان سخت تر از بنزین است.

دانی حسن ۲۲ ساله می خواست پدرش را از انتظار در مقابل تنور نانوایی رها کند. می گوید: پدرم از این نانوایی به آن نانوایی می رفت. چه بگوییم… نان حق و کم گرفته ما مصیبت بزرگی است.

در پی بحران نان، صاحبان کارخانه ها مقامات مربوطه را به دلیل عدم ارائه آرد یارانه ای به دلیل تاخیر بانک لبنان در گشایش اعتبارات مالی و مشکل در واردات، مقصر می دانند. وزارت دارایی این موضوع را رد کرده و برخی نانوایی ها را به احتکار آرد یا استفاده از آن برای تولید محصولات غیر یارانه ای مانند شیرینی متهم می کند.

از ابتدای بحران اقتصادی، حضور بیش از یک میلیون پناهجوی سوری در لبنان از سوی مقامات لبنانی به عنوان بخشی از شرایط کنونی مورد توجه قرار گرفته است. هر از چند گاهی، لبنان شاهد افزایش سخنان نفرت انگیز علیه پناهندگان و درخواست برای اخراج آنها بوده است.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل روز جمعه در بیانیه ای اعلام کرد که لبنان شاهد افزایش تنش ها بین گروه های مختلف به ویژه خشونت علیه پناهجویان است که منجر به تشدید خشونت ها شده است.

اخیراً گزارش های رسانه ای حاکی از آن است که برخی از نانوایی ها اکنون فقط نان لبنانی ها را تامین می کنند، در حالی که برخی دیگر سوری ها را از لبنانی ها جدا کرده اند.

احمد صالح، یک کارگر نانوایی، ادعا کرد که پناهندگان سوری نان یارانه ای می خرند و آن را در بازار سیاه می فروشند. صالح ۲۲ ساله گفت: صبر مردم لبنان تمام شده است.

به اشتراک بگذارید