مرد مبتلا به ذات الریه در حالی که با آنتی بیوتیک دچار توهم می شود، «خدا را می شنود».یک مورد ذات‌الریه باعث شد یک مرد پس از مصرف آنتی‌بیوتیک در یک مورد نادر آنتی‌بیومانی، یعنی حالت روان‌پریشی ناشی از مصرف داروی رایج، «خدا را بشنود».

مطالعه موردی اخیراً منتشر شده در مجله BMC Psychiatry علائم یک مرد ۵۰ ساله مبتلا به عفونت باکتریایی بیماری تنفسی را گزارش کرده است که برای درمان به آنتی بیوتیک نیاز دارد.

با این حال، مردی که قبلاً در زندگی خود آنتی بیوتیک مصرف نکرده بود، به زودی متوجه شد که یکی از معدود افرادی در جهان است که به لطف آنتی بیوتیک های معمولی توهمات روانگردان را تجربه می کند.

در این گزارش، این مرد دارای نوسانات خلقی، احساس تحریک پذیری و شروع به این باور بود که در حال مرگ است و صداهایی را می شنود که وجود نداشت.

او ادعا کرد که خدا بود. نویسندگان گزارش نوشتند که صدا به مرد گفت که او توسط خدا برای “مأموریت ویژه” انتخاب شده است.

دو روز پس از شروع دوره آنتی بیوتیک، این مرد در یک بخش روانپزشکی اورژانس در ژنو، اتریش، معاینه شد و در آنجا با داروهای ضد اضطراب تحت درمان قرار گرفت. او در نهایت برای پنومونی دوباره آنتی بیوتیک مصرف کرد، اما روان پریشی او بازگشت.

پزشکان گفتند: “در نیمه شب، او دوباره شروع به شنیدن صداها کرد، او احساس آزار و اذیت و اضطراب کرد.”

محققان در این مجله خاطرنشان کردند که اصطلاح آنتی بیومانیا، «اشاره به علائم شیدایی ناشی از آنتی بیوتیک ها» برای اولین بار در سال ۲۰۰۲ استفاده شد، اما تعداد دقیق بروز ناشناخته باقی مانده است.

نویسندگان نوشتند که آنتی بیومانیا یک “پدیده از نظر بالینی نادر” است که با توجه به تعداد دفعات استفاده از آنتی بیوتیک ها در سطح جهانی است.

لایو ساینس با پاسکال سینارت، مدرس روانپزشکی در دانشگاه کاتولیک لوون در بلژیک صحبت کرد، که در سال ۲۰۱۷ مروری بر ده‌ها مورد احتمالی آنتی‌بیوتیک‌های احتمالی، از جمله موارد گزارش شده در برنامه‌های نظارت بر دارو برای سازمان بهداشت جهانی و غذا و غذای ایالات متحده منتشر کرد. اداره دارو

Sienaert که در گزارش فعلی دخالتی نداشت، گفت: “من طبق تجربه خودم حداقل سه مورد را دیده ام، یکی با اپیزودهای مکرر.” “همکاران من، همه آنها مواردی داشته اند. بنابراین، اگر این اعداد را در سراسر جهان جمع آوری کنید … مطمئناً موارد کمتری گزارش شده است.

بر اساس این گزارش، علائم روان پریشی بیمار مربوط به آنتی بیوتیک ها پس از قطع دارو در مدت زمان ضعیفی از بین رفت.

Sienart به LiveScience توضیح داد که ارتباط بین آنتی‌بیوتیک‌ها و سیستم عصبی هنوز برای محققان روشن نیست، اما اشاره کرد که برخی از انواع آن بر انتقال‌دهنده‌های عصبی در مغز تأثیر می‌گذارند که مسئول جلوگیری از هدر رفتن نورون‌ها هستند.

این ممکن است توضیح دهد که چرا در این شرایط، شیدایی به وجود می آید. Sienaert گفت: با مهار یک انتقال دهنده عصبی بازدارنده، این امر منجر به عملکرد تحریکی می شود.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر