مصوبه ضد ایرانی با ۳۰ رای به تصویب هیات دولت رسید!


اعضای شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قطعنامه آمریکا و سه کشور اروپایی علیه ایران را تایید کردند. از ۳۵ عضو شورا، ۳۰ رای ممتنع و سه رای ممتنع (روسیه، چین) و سه رای ممتنع (هند، پاکستان و لیبی).

به گزارش دیورمیرزا، شورای حکام آژانس با قطعنامه پیشنهادی آمریکا و ترویکای اروپایی علیه ایران موافقت کرد.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، در توئیتی اعلام کرد که آلمان، فرانسه، بریتانیا و آمریکا قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) علیه ایران را تایید کرده‌اند. ۳۰ کشور رای موافق، ۲ کشور (چین، روسیه) رای مخالف و ۳ کشور (هند، لیبی، پاکستان) رای ممتنع دادند. بنابراین کشورهایی که نیمی از بشریت را نمایندگی می کنند از این قطعنامه حمایت نکردند.

پیش نویس قطعنامه های انگلیس، فرانسه، آلمان و آمریکا علیه ایران در نشست روز سه شنبه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه شد.

این قطعنامه از ایران به دلیل عدم پاسخ کامل به سؤالات آژانس در مورد ردیابی اورانیوم در مکان های نامعلوم در ایران انتقاد می کند.

در متن پیش‌نویس قطعنامه آمده است: «شورای نگرانی عمیق خود را از این که علی‌رغم ارتباطات متعدد با آژانس (ایران)، اما به دلیل همکاری ناکافی با ایران، تمهیدات امنیتی برای این سه سایت اعلام‌نشده همچنان معلق است، ابراز می‌کند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه ۱۵ خرداد در پیامی توئیتری نوشت: بنیانگذاران قطعنامه ضدایرانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در صورت پیروی از روش تهدیدآمیز مسئول تمام عواقب آن هستند. پیامدهای قطعنامه

رئیس نمایندگی ایران در آژانس، پذیرش قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام را به شدت محکوم کرد و با بیان اینکه اقدامات مقتضی را انجام خواهیم داد، گفت: ایران حق دارد در سیاست و رویکرد خود در قبال برجام تجدید نظر کند.

این یک ضربه بزرگ به آژانس است که یکی از مهم ترین نهادهای تصمیم گیری خود یعنی شورای حکام را بر عهده داشته است.

اشتراک گذاری