مناظره گنجی و کرباشی در مورد مرگ، حجاب و گشت ارشاد مهزا امینی


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا گفتگوی تلویزیونی عبدالله گنجی و غلامحسین کرباشی در شبکه قبر به پایان رسید. محمد صادق کوشکی، استاد دانشگاه نیز در این مناظره تلفنی نظر خود را بیان کرد.

در ادامه مهمترین قسمت سلامت شرکت کنندگان در این مناظره را می خوانید:

غلامحسین کرباشی، فعال سیاسی اصلاح طلب و مدیرمسئول روزنامه هم میهن، این مناظره را آغاز کرد:

ضمن تسلیت درگذشت مهسا امینی، خون این مرحوم با سرکوب ریخته شد، در مقایسه با روالی که اتفاق بدی را در جامعه به وجود آورد، شاید از نعمت دومینویی بودن در فضای جامعه برخوردار باشد. اگر ادامه پیدا کند ممکن است اتفاقات بدی بیفتد. متاسفم برای این فاجعه که همه را شوکه کرد و همه را شوکه کرد.

تسلیت میگم به همه بانوان کشورمون خداوند به همه مقاومت و صبر عنایت فرماید

ما به غیر از تبصره ماده ۶۳۸ مصوبه ۱۳۷۵ راهنمایی قانونی دیگری در مورد حجاب و گشت نداریم. بر اساس این تبصره، زنانی که بدون حجاب شرعی در انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از ده روز تا دو ماه یا از ۱۰ تا ۵۰ هزار تومان جزای نقدی محکوم خواهند شد. بنابراین قانون مربوط به حجاب باید بازنگری شود.

اگر می خواهند طبق قانون عمل کنند، زنان را از استودیو شما دستگیر کنند، زیرا زنان در خیابان هستند. اگر واقعاً به قانون مراجعه کنیم باید ۷۰، ۸۰ درصد زنان دستگیر شوند.

ارائه کننده: آقای گنجی موافقید؟

گنج: بله، قبلاً نوشتم که حدود ۲۰ میلیون نفر هستند.

کرباشی ادامه داد:

بر این اساس افراد زیادی از شمال شهر تا جنوب شهر باید دستگیر می شدند، حتی نیمی از زنانی که در مراسم سلیمانی حضور داشتند. قانون زمانی پذیرفته می شود که اکثریت جامعه از آن پیروی نکنند. حالا باید قانون بازنگری شود.

طبق این قانون، اگر موهای زن بیرون بیاید، مقصر است! قانونگذار باید این قانون را اصلاح کند.

ارائه کننده: برای مشروبات الکلی هم قبول دارید؟
ببینید، بحث جداگانه ای در مورد نوشیدنی وجود دارد، آیا این تفاوت دارد؟ ۸۰ درصد مردم عرق می کنند؟ یا کسی در خیابان عرق خواهد خورد؟
آنها این جرم انگاری را در جامعه ما قبول ندارند.

عبدالله گنجی مدیر مسئول روزنامه همشهری در ادامه مناظره گفت:

چالش ما چیست؟ ما یک طیف مسلمان داریم، اما حجاب ندارند، مخالف هستند. برخی می گویند این یک چیز شخصی است، ما معتقدیم این یک چیز اجتماعی است. هیچ کس نباید در خانه نماز بخواند یا مشروب بنوشد. اما بیایید اذعان کنیم که حجاب یک موضوع اجتماعی است که هیچ کس یا هیچ گروهی قدرت انجام آن را ندارد.

ما تور راهنما نداشتیم، اما تبدیل به یک اصطلاح شد. اگر گشت ارشاد می خواهد قانون را رعایت کند باید به ۲۰ میلیون نفر تذکر دهیم. ما قانون را به شدت اجرا نمی کنیم، اما پلیس وقتی چیزی را اشتباه می بیند مداخله می کند.

ما حجاب سنتی داریم. این سنت و فرهنگ آنهاست، موهایشان ریخته است و پلیس دخالت نمی کند. امروز با فرماندهان رسانه و پلیس دیدار کردیم. با پلیس صحبت کردیم، من دو سه نوع آدم دارم، اقلیت هستند.

برخی هستند که از نظر جنسی در ظاهر مایع هستند. نمیدونی نر هست یا ماده! برخی هستند که به نظر می رسد از رختخواب بیرون آمده اند و به خیابان آمده اند. یک گروه سیاسی هم وجود دارد.

پلیس درک می کند که این سه گروه یک اقلیت و در نهایت یک ناهنجاری هستند. یکی از اساتید دانشگاه توییت کرد که در فرود امام روسری برداشت و به دوستش گفت سریع فیلم بگیر، اما پلیس آن را پلمپ کرد، چیزی نشد و دست خالی ماندند!

این اولین حادثه در ۲۰ سال گذشته است. الان ۲ سال است که گشت ارشاد را انجام می دهیم اما چنین حادثه ای نداشتیم.

من روی کلمه «گشت ارشاد» تاکید می کنم، چنین چیزی نداریم. من هیچ وقت نشنیده بودم که کلاس آموزشی {حجاب} در رشته حقوق داشته باشیم.

معترضان را سوار وانت می کنند. این زن را دو سه زن دیگر همراهی می کردند اما آنها را سوار وانت نکردند

کرباشی در ادامه گفت:

ابتدا برای پلیس معروف و نامور را شناسایی کنید! چه می شد اگر زنی موهایش را باز می کرد و مردی او را در آغوش می گرفت و او را در وانت رها می کرد؟! لباسش پاره شده.. درسته؟

من از آقای گنجی می ترسم! برای ما بدتر!

کلاس آموزش حقوق کجاست؟! از کجا مصوبه کمیته عالی انقلاب فرهنگی را داریم؟!

این بچه ۱۵-۲۰ سال در سیستم آموزشی شما بوده است. تو این همه سال نتونستی بهش یاد بدی، در این صورت میتونه تو ۳۰ دقیقه به زور یاد بگیره؟

البته یک نفر قبل از ما مرده است. خانم بنی یعقوب هم بود که برای شهرت او را بردند و در زندان مردند.

هیچ کس نمی گوید چرا به دزد شلیک شده است. قانون دزدی و قتل روشن است.

آقای رایس قول داده بود که گشت کلاهبرداری داشته باشیم… اما برای مدیران.

اسراف نکنید که هیچ کس نمی گوید چرا نمی توانیم به آنچه در انتخابات وعده داده شده است برسیم؟

۸۰ درصد زنان ما طبق قانون فعلی مجرم هستند!

وزیر هر روز هزار نفر را به خیابان می آورد. اینها مطرود هستند. این قانون به طور کامل اجرا نمی شود زیرا اثرات نامطلوبی بر سیستم دارد.

کوشکی یکی از اصولگرایان به عنوان مهمان تلفنی در این مناظره گفت:

آقای کرباشی من به عنوان فردی که سال ها درس خوانده ام، از شما می ترسم. در شرع هیچ معیاری برای نظر جامعه وجود ندارد. قانون حجاب قانون خداست.

از چه زمانی افکار عمومی منبع فقه شیعه شد؟

حلال الله حلال و حرام خدا حرام است.

آقای کرباسچی می گوید جامعه قبول نمی کند. اکثر نظرسنجی ها نشان می دهد که مردم حجاب را قبول دارند، اما به آن عمل نمی کنند. ما باید تلاش کنیم تا آنها را به کار بیندازیم.


نیم ساعت بعد قسمت دوم بحث ادامه پیدا کرد.

ابتدا کرباشی خطاب به محمدصادق کوشکی گفت: بله آقای کوشکی من دانشجو بودم ۱۰ سال آنجا بودم. من همچنین جوانترین دانش آموز در Com. من دانشجو بودم که طالبگی با گرسنگی، مشکلات، زندان و … مواجه شد و مدعی هستم که وارد بحث طلابگی می شوم. مشکل این است که شما دانشجو نبودید، برای رتبه و مقام در دانشگاه امام صادق بودید.

در طول برنامه یکی از اعضای متخصص تماس گرفت. فتوای شرعی آیت الله عظمی خویی گفت. اکثر علما می گویند اگر یکی نهی کرد که حجابت خوب نیست، اگر گوش نکرد عمل می کند و اگر گوش نکرد، بگذار برود.

پلیس در پرونده حجاب و گشت ارشاد مجرم نیست. برای پلیس روشن کنید که حجاب گشاد یعنی چه!

وقتی مردم عمل نمی کنند باید قانون اصلاح شود. کتک زدن مردم، انجام خشونت. اگر قانون برای جامعه قابل اجرا نیست، قانونگذار باید آن را اصلاح کند. من منکر حجاب نیستم، این وصله ها به خانواده معنوی ما نمی چسبد، زن و دخترم حجاب دارند.

در آنجا آقای رئیس جمهور به شانگهای رفت و با غرب قراردادهایی امضا کرد که ما را قوی تر می کرد. مراسم اربعین با آن شکوه و با حضور ۲۰ میلیون زائر برگزار شد. این رویداد همه چیز را خراب خواهد کرد، شاید یک تهاجم باشد.

به اشتراک بگذارید