میکرو جراحی دیسک کمر برای جراح دیسک کمر


انتشار: 7 سپتامبر 2021

دیسک کمر

فتق دیسک کمر زمانی اتفاق می افتد که مرکز ژلاتینی دیسک مانند دیسک پاره شده یا بیرون زده است. در ستون فقرات ، بین مهره ها ، صفحات غضروفی وجود دارد که دیسک کمر نامیده می شوند. دیسک کمر به عنوان ضربه گیر عمل می کند و می تواند فشار بر ستون فقرات را جذب کند. دیسک کمری دارای ساختار ژلاتینی متشکل از آب و پروتئین است. افراد می توانند به دلیل داشتن دیسک کمر که در فعالیت های روزانه آنها اختلال ایجاد می کند ، درد زیادی داشته باشند.

به طور متوسط ​​مردان بیشتر از زنان به این عارضه مبتلا می شوند. بیماری دیسک کمر یکی از بیماری هایی است که می تواند باعث ناتوانی شود. این بیماری آنقدر شایع است که عدم توجه به این بیماری می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند. با توجه به کاهش سن بیماری دیسک کمر ، این بیماری در جوانان افزایش می یابد. در صورت بیرون زدگی دیسک ، ماده دیسک بر عصب نخاعی مجاور فشار وارد می کند و بیمار دچار فتق دیسک و کمر درد می شود. بهترین جراح دیسک کمر سعی می کند فرد را با روش های غیر جراحی شفا دهد ، که معمولاً طی 6 هفته با روش های غیر جراحی بهبود می یابد. در صورت عدم بهبود بیمار ، جراحی توصیه می شود. جراحی دیسک کمر باید توسط بهترین جراح دیسک کمر انجام شود تا عوارض به حداقل برسد.

قسمتهای اصلی ستون فقرات

سایر قسمت های ستون فقرات عبارتند از:

نخاع و اعصاب: این “سیم های الکتریکی” از طریق کانال نخاعی حرکت می کنند و پیام هایی را بین مغز و ماهیچه ها منتقل می کنند. ریشه های عصبی از نخاع از طریق شکافی در مهره ها منشعب می شوند. دیسک های بین مهره ای بین مهره ها قرار دارند. این دیسک ها صاف و گرد هستند و ضخامت آنها حدود نیم اینچ است. دیسک های بین مهره ای هنگام راه رفتن یا دویدن به عنوان ضربه گیر عمل می کنند. آنها از دو جزء تشکیل شده اند:

Annulus fibrosus. این حلقه بیرونی درایو سخت و انعطاف پذیر است.
هسته های هشت پا. این مرکز نرم یک دیسک ژلاتین شکل است.

دیسک کمر

دیسک کمر چیست؟

ستون فقرات انسان از 24 استخوان به نام مهره تشکیل شده است. این مرواریدها روی هم چیده شده اند. این استخوان ها به یکدیگر متصل هستند که از نخاع محافظت می کند. 5 مهره کمر را تشکیل می دهند. به این ناحیه ستون فقرات کمری می گویند. فتق دیسک در هر قسمتی از ستون فقرات ، اما بیشتر در ناحیه کمر رخ می دهد. گاهی اوقات دیسک نامیده می شود که بیرون زده ، بیرون زده یا تمام می شود. این یکی از شایع ترین علل کمردرد و همچنین پا یا “سیاتیک” است. بین 60 تا 80 درصد از افراد در طول زندگی خود از کمردرد رنج می برند. برخی از این افراد از درد کمر و پا ناشی از فتق دیسک رنج می برند. اگرچه فتق دیسک می تواند بسیار دردناک باشد ، اما اکثر افراد پس از چند هفته یا چند ماه درمان بدون جراحی احساس بهتری دارند.

این دیسک زمانی شروع به تولید فتق می کند که هسته ژلاتینی شکل به دلیل سایش یا آسیب ناگهانی به حلقه خارجی فشار می آورد. این فشار روی حلقه خارجی می تواند باعث کمردرد شود. در صورت ادامه فشار ، هسته ژلاتینی شکل ممکن است تمام حلقه بیرونی دیسک را فشار داده یا باعث افتادگی حلقه شود. این امر به نخاع و ریشه های عصبی مجاور فشار وارد می کند. علاوه بر این ، مواد دیسک مواد شیمیایی را تحریک می کند که به التهاب اعصاب کمک می کند. هنگامی که ریشه عصبی تحریک می شود ، ممکن است درد ، بی حسی و ضعف در یک یا هر دو پا وجود داشته باشد ، حالتی که سیاتیک نامیده می شود.

علت فتق دیسک کمر

فتق دیسک کمر اغلب در اثر ساییدگی طبیعی ستون فقرات مربوط به سن ایجاد می شود. این فرایند را انحطاط دیسک می نامند. در کودکان و نوجوانان ، دیسک ها دارای محتوای آب بالایی هستند. با افزایش سن ، میزان آب دیسک ها کاهش می یابد و انعطاف پذیری دیسک ها کاهش می یابد. دیسک ها کاهش یافته و فاصله بین ماده ها کاهش می یابد. این روند پیری طبیعی باعث می شود دیسک ها بیشتر در معرض فتق قرار بگیرند. یک رویداد آسیب زا مانند سقوط نیز می تواند باعث فتق دیسک شود.

عوامل خطر

برخی عوامل ممکن است خطر فتق دیسک را افزایش دهند. این شامل:

 • مردان بین 20 تا 50 سال بیشتر در معرض ابتلا به فتق دیسک هستند.
 • بلند کردن نادرست استفاده از ماهیچه های پشت به جای پاها برای بلند کردن اجسام سنگین می تواند باعث فتق دیسک شود. چرخش هنگام بلند شدن نیز می تواند کمر شما را آسیب پذیر کند.
  وزن. اضافه وزن فشار بیشتری به دیسک های کمر وارد می کند.
 • فعالیتهای مکرر که به ستون فقرات فشار وارد می کند. بسیاری از مشاغل از نظر فیزیکی مشکل هستند. برخی نیاز به بلند کردن ، کشش ، خم شدن یا پیچاندن دائمی دارند. استفاده از تکنیک های بلند کردن و حرکت ایمن می تواند از کمر شما محافظت کند.
 • رانندگی مکرر. ماندگاری طولانی مدت و همچنین ارتعاش موتور خودرو می تواند به ستون فقرات و دیسک ها فشار وارد کند.
 • شیوه زندگی کم تحرک. ورزش منظم برای جلوگیری از بسیاری از بیماریها از جمله فتق دیسک مهم است.
 • سیگار کشیدن. اعتقاد بر این است که سیگارها اکسیژن رسانی به دیسک را کاهش داده و باعث انحطاط سریعتر آن می شوند.

علائم دیسک کمر

در بیشتر موارد ، کمردرد اولین علامت فتق دیسک است. این درد می تواند چند روز طول بکشد و سپس بهبود یابد. علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سیاتیک این یک درد شدید در ناحیه کمر است که از باسن تا پشت یک پا امتداد دارد.
 • احساس بی حسی یا سوزن سوزن شدن در پاها
 • ضعف در پاها
 • از دست دادن کنترل مثانه یا روده
 • این بسیار نادر است و ممکن است نشان دهنده مشکل جدی تری به نام سندرم دم اسب باشد. این وضعیت مثر است
 • فشردگی ریشه های عصب نخاعی رخ می دهد. فرد باید فوراً به پزشک مراجعه کند.

جراحی دیسک کمر

درمان دیسک کمر

برای اکثر بیماران ، فتق دیسک کمر طی چند روز تا چند هفته به آرامی بهبود می یابد. معمولاً اکثر بیماران 3 تا 4 ماه علائم را نشان نمی دهند. با این حال ، برخی از بیماران در دوره بهبودی خود قسمت هایی از درد را تجربه می کنند.

درمان غیر جراحی

درمان اولیه فتق دیسک معمولاً ماهیت غیر جراحی دارد. درمان بر ارائه تسکین درد متمرکز است. درمان غیر جراحی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

معمولاً یک یا دو روز استراحت در رختخواب به تسکین درد کمر و پا کمک می کند. با این حال ، دیگر از پای خود دور نشوید. هنگام از سرگیری فعالیت ها ، موارد زیر را امتحان کنید:

 • در طول روز استراحت کنید ، اما از نشستن طولانی مدت اجتناب کنید.
 • تمام فعالیت های بدنی خود را تشویق و کنترل کنید ، به ویژه با خم شدن به جلو و بلند شدن.
 • برای جلوگیری از حرکاتی که باعث درد بیشتر می شوند ، فعالیتهای روزانه را تغییر دهید.
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs). داروهایی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن می توانند به تسکین درد کمک کنند.
 • فیزیوتراپی تمرینات ویژه به تقویت عضلات پشت و شکم کمک می کند.
 • تزریق استروئیدهای اپیدورال. تزریق دارویی شبیه کورتیزون به فضای اطراف عصب می تواند با کاهش التهاب ، درد کوتاه مدت را تسکین دهد. تزریق اپیدورال می تواند با موفقیت درد بسیاری از بیمارانی را که 6 هفته یا بیشتر تحت مراقبت های غیر جراحی قرار نگرفته اند ، تسکین دهد.

درمان جراحی

تنها درصد کمی از بیماران مبتلا به دیسک کمر نیاز به جراحی دارند. جراحی ستون فقرات به طور کلی تنها پس از یک دوره درمان غیر جراحی که علائم دردناک را برطرف نکرده است یا برای بیمارانی که علائم زیر را نشان می دهند توصیه می شود:

 • ضعف عضلانی
 • مشکل در راه رفتن
 • از دست دادن کنترل مثانه یا روده

میکرو جراحی دیسک کمر: میکرو دیسکتومی رایج ترین روشی است که برای درمان فتق دیسک استفاده می شود. جراحی دیسک میکروسکوپی از طریق یک برش کوچک در سطح فتق دیسک انجام می شود و اغلب شامل استفاده از میکروسکوپ است. قسمت فتق دیسک همراه با قطعات اضافی که بر عصب نخاعی فشار می آورند برداشته می شود. اگر فتق دیسک در بیش از یک سطح وجود داشته باشد ، ممکن است یک عمل بزرگتر لازم باشد.

توانبخشی. پزشک یا فیزیوتراپیست شما ممکن است یک برنامه ساده پیاده روی (مانند 30 دقیقه در روز) همراه با تمرینات خاص را برای کمک به بازیابی قدرت و انعطاف پذیری کمر و پاها توصیه کند. برای کاهش خطر عود فتق ، از خم شدن ، بلند کردن و پیچ خوردن در چند هفته اول بعد از عمل خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید