نابرابری سیستمیک؛ ۸۱ درصد رتبه های زیر ۳۰۰۰ از دهه ۸ تا ۱۰ است


نماینده مردم کرج در مجلس با بیان اینکه نتایج کنکور سراسری سال گذشته نشان می دهد داوطلبان شانس یکسانی برای ورود به دانشگاه ندارند، گفت: این در حالی است که ۸۱ درصد از رتبه های زیر ۳۰۰۰ ۸ تا ۱۰ هستند. دهک، یعنی افراد مرفه شانس بیشتری برای پذیرش دارند و دانشگاه های بهتری دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، مهدی اصغری نماینده مردم کرج، استهارد و فردیس در شورای اسلامی در یادداشتی با بیان اینکه ۸۱ درصد داوطلبان در کنکور سراسری سال گذشته رتبه زیر ۳۰۰۰ را کسب کردند، گفت: داوطلبان فرصت های برابر برای پذیرش در ۸ تا ۱۰ دانشگاه را ندارند.

نتایج کنکور سراسری سال گذشته نشان می دهد که متقاضیان از فرصت های برابر برای پذیرش در دانشگاه ها برخوردار نیستند و این بستر برای ارزیابی عادلانه داوطلبان مناسب نیست.

ثروتمندان احتمال بیشتری برای پذیرش در دانشگاه های برتر دارند، به طوری که ۸۱ درصد از افرادی که رتبه زیر ۳۰۰۰ را دارند در دهه ۸ تا ۱۰ هستند.

آمارها نشان می دهد که حدود ۱۹ درصد از رتبه های زیر ۳۰۰۰ متعلق به هفت دهک بعدی هستند و جالب تر اینکه ۴۸ درصد از رتبه های زیر ۳۰۰۰ از دهک های دهم هستند.

در ورودی گروه فنی و مهندسی دانشگاه صنعتی شریف ۵۵.۱ درصد از دهک دهک دهم، سهم دهک اول صفر و دهک دوم سه است.

مقایسه این عدد با تعداد نفرات دهک دهم که ۳۵۱ نفر است، نشان دهنده فاصله عجیبی است که در پذیرش داوطلبان دهک های بالا و پایین وجود دارد.

این روند مشهود در سال های گذشته نشان از ایجاد باستی ملاس در نظام آموزشی کشور دارد.

نابرابری سیستمی!

راهکارهای موجود (اسناد آموزش و پرورش و …) راه حل ریشه ای برای عبور از این بحران نیست و در ایده های پیشنهادی پارامترهای آسیب زا تری نیز رعایت شده است. /

به اشتراک بگذارید