نامه شکایت نماینده تهران به سردار اشتری؛ تخریب و حمله به موقعیت زنان توسط گشت ارشاد


سردار سرتیپ پاسدار حسین اشتری، نماینده مردم تهران در نامه ای سرگشاده به فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران به اجرای برنامه عفاف و حجاب اشاره و خواستار رسیدگی به این موارد شد. . در آن حقوق زنان، هرچند محدود و اندک، پایمال شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، در نامه ای که محسن پیرهادی به سردار سرتیپ حسین اشتری نوشته است، می خوانیم:

وظیفه ذاتی و شرعی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران برقراری نظم و امنیت داخلی کشور و پاسداری از ارزش های اسلامی است، کاری دشوار و بسیار حساس، اما در واقع کارنامه و رویکرد نیروی انتظامی در این وادی مملو از پیروزی ها و دستاوردهایی است که می توان آن را جشن گرفت و قدردانی کرد.

این در حالی است که متأسفانه عفاف ضابط انتظامی و شیوه اجرای قانون حجاب در مواردی بحث برانگیز بوده و شکایت برخی خانواده ها را در پی داشته است. در این رابطه به عنوان وکیل مردم عزیز ایران، پس از بازگشت چندین گشت ارشاد پرانرژی تحت طرح خیریه و انتظامی حجاب در سطح شهر نکاتی را مطرح می کنم. برای احقاق حقوق مردم از افسران محترم نیروی انتظامی امیدوارم رسیدگی و رسیدگی شود. – منجر به تقویت امنیت روانی شهروندان و جایگاه و محبوبیت نیروی انتظامی می شود.

اجرای قانون عفاف و حجاب یکی از بحث برانگیزترین موضوعات مورد بحث همه دولت ها از زمان انقلاب اسلامی بوده است و این روند بسته به رویکرد سیاسی اجتماعی دولت ها فراز و نشیب هایی داشته است. روش اجرا، اما مشترک همه ادوار، تاکید و تمرکز بر رعایت شئونات و شئونات دینی است، اولین تشکیلات در این زمینه در تشکیل دولت و راهکارهای ۱۶ گانه حجاب مهم بود. دولت اصلاحات طرح نیم تنی را ارائه کرد و دولت نهم قانون عفاف و حجاب را تصویب کرد و نیروی انتظامی را برای اجرای آن هدف قرار داد. این جریان گواه آن است که همه دولت ها دغدغه اجرای طرح یا قانون عفاف و حجاب را داشتند و سیاست و همت بزرگ نظام مقدس جمهوری اسلامی در اجرای آن و درج آن به عنوان یکی از ادیان بزرگ بوده است. تشریفات. تلاشی با اصطلاح و ارجاع خاص به سبک و نحوه اجرای آن برمی گردد.

همانطور که می دانید رهبر معظم انقلاب در سفر خود به خراسان شمالی در سال ۱۳۹۰ فرمودند: «بعضی از زنانی که امروز به استقبال ما آمدند، زنانی بودند که معمولاً به آنها زنان محجبه می گویند، حالا برای رد آنها چه باید کرد؟ ؟” آیا این مناسب است؟ چه درست باشد چه نباشد، دل متعلق به این جبهه است و او یک نقص دارد. من کمبود ندارم؟ عیوب او ظاهری است و عیوب زیرین باطنی است، نمی بینند. ما یک عیب داریم و او یک عیب دارد. در برخورد با این نگاه و این نگرش، به راستی که مردم از منکر نهی می کنند، اما نهی از منکر با سخنان نیکو می کنند، نه با ایجاد کینه.

رهبر کبیر انقلاب با تاکید بر مدارا، گسترش کینه توزی در بخشی از جامعه را نهی کردند، سبک و نحوه اجرای قانون عفاف و حجاب را مهم دانستند و این وظیفه را بر همگان به ویژه محترمان آشکار کردند. نیروی پلیس به عنوان افسر مجری آن.

افسران و افسران پلیس در این زمینه نیاز به آموزش آداب و رسومی دارند که اخلاق خوب، باوقار و موظف به حفظ کرامت و عزت نفس شهروندان باشد.

متأسفانه علیرغم این تاکیدات و تکالیف، امیدوارم در مواردی سبک تقابل افسران گشت ارشاد با زنان بی حجاب در سطح شهر به صورت معدود و محدود ظاهر شده باشد. عنوان نیروی انتظامی با هویت ذاتی خود، حامی و حامی شهروندان بدون توجه به مذهب و ملیت آنهاست.

متأسفانه مانند برخی موارد، اینجا محل گلایه برخی خانواده ها و بسیاری از زنان است. رفتار متفاوت و خنده دار برخی از ماموران با زنان، هدایت آنها به سمت وانت های گشت، استفاده از ادبیات نامناسب، رفتار تحقیرآمیز و ناشایست با برخی از ماموران زن در بازداشتگاه، گاه هل دادن زنان بازداشتی و موارد دیگر ذکر شد. . مواردی از این دست نه شواهدی بر کرامت زنان در ایران اسلامی یا زیبایی طرح عنوانی حجاب و عفاف، بلکه دلیلی بر چرایی و چگونگی اجرای آن است.

قانون نباید تبدیل به فرآیندی برای تخریب یا تعرض به موقعیت بسیاری از زنان در کشور شود و یا بهانه ای برای بهانه تراشی برای مخالفان نظام و مدافعان دروغین حقوق زنان در خارج از مرزها شود.
بر اساس فلسفه تشکیل نیروی انتظامی، این نهاد باید حافظ مردم باشد چرا که نیروی انتظامی پناهگاه مردم در برابر انواع آسیب ها نیز باید رسیدگی شود. جنایات شهر، اگر این نگاه از مردم سلب شود، اگر آرامش و آسایش متجلی در شخصیت نیروی انتظامی را نیافتند، به کجا پناه ببرند و به چه کمکی رجوع کنند؟ باید بدانید که اگر احساس امنیت اجتماعی و اعتماد عمومی به این سازمان خدشه دار شود، جبران آن سخت و پرهزینه خواهد بود.

اگر زنی با توجه به تجربه شخصی خود برای کمک گرفتن از نیروی انتظامی به عنوان ماموران امنیتی و حافظ شهر در امان نباشد، از ترس از پناه بردن به نیروی انتظامی اجتناب می کند. او حمله و تجاوزی را مشاهده می کند که برای پایان دادن به مسئولیت جنایتکاران، قانون شکنان و سوء استفاده کنندگان از لباس و ظاهر، حتی اگر صید باشد، چه کسی مسئول این فرار است؟

امیدوارم جنابعالی تدبیری بیندیشید تا با موارد نقض حقوق زنان هر چند محدود و اندک برخورد شود و این طرح مهم و حساس توسط مسئولان انجام شود. کنترل کار متعهد به جزئیات قانون و حقوق شهروندان و آشنا به شعائر دینی و اسلامی و حقوق عمومی.

به اشتراک بگذارید