نانسی پلوسی وارد تایوان، کاخ سفید شد: ما از تهدیدات چین نمی ترسیم


ناصر کنعانی در واکنش به سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان گفت: جمهوری اسلامی ایران احترام به تمامیت ارضی کشورها را یکی از پایه های سیاست خارجی خود می داند و از سیاست چین واحد حمایت می کند. چارچوب غیر قابل تردید است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، در بحبوحه تنش بین پکن و واشنگتن و هشدارهای مکرر دولت چین، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا وارد تایوان شد.

به گزارش ایسنا، «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در چارچوب سفر آسیایی خود امروز (سه شنبه) در سفری جنجالی وارد فرودگاه تایپه پایتخت تایوان شد.

سفر پلوسی به تایوان در حالی انجام می شود که دولت چین بارها در مورد این سفر به ایالات متحده هشدار داده است و تنش ها بین پکن و واشنگتن به بالاترین حد خود رسیده است.

رسانه های ژاپنی گزارش دادند که هشت فروند جنگنده اف-۱۵ و پنج هواپیمای سوخت رسان از یک پایگاه نظامی در ژاپن به پرواز درآمدند تا هواپیمای نانسی پلوسی را اسکورت کنند.

همزمان تعداد زیادی جنگنده چینی از شهر «سانجوو» برخاسته و بر فراز آسمان استان «فوجیان» نزدیک تایوان به پرواز ادامه دادند.

پیش از سفر نانسی پلوسی به تایوان، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت که اگر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان برود، پکن اقدامات قاطعی را برای حفاظت از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود انجام خواهد داد.

هوآ چونیینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز گفت: ما از نزدیک مسیر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا را زیر نظر داریم و اگر واشنگتن کاری بدون توجه به نظرات دیگران انجام دهد، چین قطعاً اقدامات قوی و قاطعی را برای محافظت از آن انجام خواهد داد. در خدمت حاکمیت و منافع امنیتی آن است.»

از سوی دیگر، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: ما به دنبال تشدید تنش نیستیم، ما حق حفاظت از منافع خود را برای خود محفوظ می‌دانیم و در روزهای آینده نسبت به اقدامات چین محتاط خواهیم بود.

وی با اشاره به تهدیدات چین در خصوص سفر پلوسی به تایوان، گفت: اگر چین به دلیل سفر پلوسی به این کشور علیه تایوان اقدام کند، باید مسئولیت آن را بر عهده بگیرد.

در میان این تنش‌ها، ارتش آزادی‌بخش خلق چین (PLA) امروز در دریای چین جنوبی تمرین‌های نظامی انجام می‌دهد.

اداره ایمنی دریایی چین اعلام کرد که این رزمایش در منطقه دریای چین جنوبی برگزار خواهد شد و مختصات آن در وب سایت این سازمان منتشر خواهد شد.

این رزمایش ها از امروز ۱۱ مرداد آغاز و تا ۱۵ مرداد ادامه خواهد داشت، لذا ورود تمامی کشتی ها به منطقه در مدت مذکور ممنوع است. جزئیاتی در مورد اینکه چه نیروهایی در این رزمایش ها شرکت خواهند کرد و چه تاکتیکی انجام خواهد شد، منتشر نشده است.

مقامات چینی نسبت به سفر مقامات آمریکایی به تایوان هشدار داده و گفته اند که سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان می تواند «عواقب جدی» داشته باشد.

کاخ سفید: ما از تهدیدات چین نمی ترسیم

کاخ سفید گفت که سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان تهدیدی برای حاکمیت چین نیست و آمریکا از تهدیدات این کشور مرعوب نیست.

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، در واکنش به موضع چین در مورد سفر نانسی پلوسی به تایوان، اظهار داشت که این سفر نقض حاکمیت چین نیست و هیچ مناقشه ای با چین وجود ندارد. سیاست چین

وی در گفتگو با سی ان ان تاکید کرد که سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان تهدیدی برای حاکمیت چین نیست و تهدیدات این کشور باعث ترس و نگرانی واشنگتن نمی شود.

ایران محکوم کرد

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره دیدگاه وزارت امور خارجه درباره سفر یک مقام دولت آمریکا به تایوان گفت: احترام به حاکمیت ملی کشورها. همانطور که در ماده ۲ منشور آمده است، یکی از اصول اساسی منشور سازمان ملل متحد است. به اعضا نسبت به هر گونه رفتاری که به تمامیت ارضی و استقلال سیاسی سایر کشورها آسیب وارد کند هشدار داده می شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران احترام به تمامیت ارضی کشورها را یکی از پایه های سیاست خارجی خود می داند و در این چارچوب حمایت از سیاست چین واحد بلامنازع است.

کنعانی رفتار تنش‌زای اخیر مقامات دولت آمریکا برای مداخله در امور داخلی جمهوری خلق چین و نقض تمامیت ارضی آن کشور را نمونه ای از مداخلات آمریکا در مناطق و کشورهای مختلف جهان دانست. منجر به افزایش بی ثباتی و افزایش اختلافات شده است و بنابراین محکوم است. .

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پایان تاکید کرد: یکجانبه گرایی و نقض قوانین و تعهدات بین المللی به یک رویه ثابت در سیاست خارجی آمریکا تبدیل شده است، تجربه این کشور خروج از توافقات چند جانبه از جمله برجام و اعمال غیرانسانی و غیرانسانی است. غیر مجاز. تحریم ها علیه ملت ایران گواه روشنی بر عدم پایبندی این کشور به تعهداتش است.

به اشتراک بگذارید