هشدار هولناک سندیکای صاحبان صنایع پزشکی انسانی: کمبود دارو به میزان قابل توجهی افزایش یافته است


یکی از اعضای سندیکای صاحبان صنایع دارویی ایران گفت: پیشنهاد قیمت گذاری داروی سندیکایی بسیار در چارچوب قانونی است و راه دیگری برای حل مشکلات این صنعت وجود ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ نیما سپهری، عضو سندیکای صاحبان صنایع دارویی ایران گفت: با ادامه وضعیت موجود، این امکان وجود دارد که تا چند ماه دیگر تولید داروهای درمان سرطان را متوقف کرده و مکمل ها را جایگزین آن کنیم. . با این وضعیت هزینه تولید داروهای سرطان در داخل بیشتر از هزینه واردات داروهای اورژانسی است. سال گذشته مقدار زیادی داروی اورژانسی نامرغوب به کشور وارد شد که عوارض زیادی را برای بیماران به همراه داشت. متاسفانه اراده ای در دستگاه های تصمیم گیری برای حل مشکلات صنعت دارو وجود ندارد.

من از پیشنهاد قیمت گذاری دارو توسط سندیکا حمایت می کنم

محمد آذری نیا یکی از اعضای سندیکای صاحبان صنایع دارویی انسانی در ایران گفت: در سال ۱۴۰۱ دولت نمی خواهد دارو را افزایش دهد، به گفته رئیس جمهور، دولت قصد گرانی را ندارد. سال در سه کالا نان، بنزین و دارو». من از پیشنهاد قیمت گذاری دارو توسط سندیکا حمایت می کنم. افزایش هزینه ها مانع از تولید همه داروها شد. پیشنهاد ما تسهیل قیمت گذاری مکمل ها است تا سود حاصل از فروش آنها هزینه تولید داروهای بی سود را جبران کند.

ما دیگر شربت و قطره خاصی تولید نمی کنیم

پیمان ترحمی از اعضای سندیکای صاحبان صنایع دارویی انسانی ایران ادامه داد: حدود ۱۳۰ کد محصول فعال داشتیم که اکنون حدود ۴۰ کد فعال ما متوقف شده است. ما دیگر شربت و قطره خاصی تولید نمی کنیم. کمبود دارو به شدت افزایش یافته است. چرا مدیران هلدینگ های دارویی دولتی در این جلسه حضور نداشتند؟ آیا حل مشکلات صنعت دارو برایشان مهم نیست؟ مقامات دولتی خودشان به خواب رفته اند و نمی توان آنها را بیدار کرد. خود سندیکا باید قیمت داروها را تعیین کند و دولت باید چارچوب زمانی را تعیین کند.

ارز داروهای دوران کرونا را به ما ندادند

محمد پیرورام، یکی از اعضای سندیکای صاحبان صنایع دارویی انسانی در ایران گفت: «هیچکس حاضر نیست ارزهای ۲۰۱۸، ۲۰۱۹ و ۲۰۱۴ را به ما بدهد. طبق دستور صریح سازمان غذا و دارو، ارز داروهایی را که در دوران کرونا تولید کرده ایم به ما نمی دهند. قیمت گذاری داروی سندیکایی به خوبی در چارچوب قانونی است و راه دیگری برای حل مشکلات این صنعت وجود ندارد.

۳۰ داروی معمولی نباید تولید شوند. دولت به هشدارها توجه می کند

پویا فرهت، یکی از اعضای سندیکای صاحبان صنایع دارویی انسانی در ایران گفت: پیشنهاد می‌کنم حدود ۳۰ داروی ژنریک که پرمصرف هستند و تولید آن‌ها تا سه ماه سودی ندارد، تولید نکنیم. بگذارید دولت این داروها را وارد کند و دولت را مجبور کند که متوجه شود هشدارهای صنعت دارو درست است.

به اشتراک بگذارید