همزمان با دیدار پلوسی با رئیس جمهور تایوان، پکن سفیر آمریکا را احضار کرد.


همزمان با ورود نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، چین سفیر آمریکا در پکن را احضار کرد. وزارت دفاع تایوان گفت ارتش این کشور با هر اقدامی که حاکمیت ارضی تایوان را نقض کند مقابله خواهد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از یورونیوز، نانسی پلوسی عالی ترین مقام آمریکایی که در ۲۵ سال گذشته به تایوان سفر کرده است، روز چهارشنبه پس از ورود به این جزیره با رئیس جمهور و نمایندگان مجلس تایوان دیدار و گفتگو کرد. .

این سفر در حالی انجام می شود که مقامات چینی قبلاً به طرف آمریکایی در مورد عواقب این سفر هشدارهای جدی داده بودند. پکن می گوید واشنگتن تاوان این اشتباه را خواهد داد. همزمان با پلوسی چندین جنگنده چینی بر فراز تنگه تایوان پرواز کردند.

رسانه های دولتی چین گزارش دادند که شی فنگ معاون وزیر امور خارجه چین سه شنبه شب با نیکلاس برنز سفیر آمریکا در چین تماس گرفت تا مخالفت شدید پکن را با سفر نانسی پلوسی به تایوان اعلام کند.

پلوسی پس از ورود به تایپه با تسای اینگ ون رئیس جمهور تایوان دیدار کرد.

در این دیدار، تسای از تایوان به خاطر آنچه “توجه و حمایت بی دریغ آمریکا” خواند، تشکر کرد و افزود: “نانسی پلوسی رابطه طولانی و عمیقی با تایوان دارد و ما باید از این بابت از او تشکر کنیم.”

وی پلوسی را یکی از فداکارترین دوستان تایوان خواند و ادامه داد: حمله روسیه به اوکراین امنیت تنگه تایوان را نیز در کانون توجه جهانی قرار داده است. هند و اقیانوس آرام.”

تسای همچنین با اشاره به اینکه تایوان در برابر فشارها عقب نشینی نخواهد کرد، گفت: ما قاطعانه از حاکمیت ملی خود محافظت خواهیم کرد و به حفظ خط دفاعی خود برای امنیت جهانی ادامه خواهیم داد.

پلوسی در این دیدار تاکید کرد که سفر او پیامی است مبنی بر اینکه واشنگتن تعهد خود را نسبت به تایوان کنار نخواهد گذاشت و به دوستی پایدار بین دو طرف افتخار می کند. رئیس مجلس نمایندگان آمریکا افزود: اکنون بیش از هر زمان دیگری همبستگی آمریکا با تایوان مهم است و این پیامی است که امروز به اینجا می آوریم.

یینگ ون در بخشی دیگر از سخنان خود در دیدار با پلوسی تاکید کرد که تایوان توان دفاعی خود را افزایش داده و “خط دفاعی” را برای دموکراسی‌های منطقه حفظ خواهد کرد. پلوسی پاسخ داد که ایالات متحده و تایوان یک مشارکت پر رونق بر اساس ارزش های مشترک ایجاد کرده اند و دموکرات ها و جمهوری خواهان در حمایت از تایوان متحد هستند.

اندکی قبل از دیدار خانم پلوسی با رئیس جمهور تایوان، ارتش این جزیره اعلام کرد که سطح آمادگی خود را افزایش داده است. مقامات نظامی تایوان در واکنش به رزمایش نظامی سه روزه چین در این منطقه، از برنامه هایی برای تضمین امنیت و ثبات در اطراف جزیره خبر دادند.

تسای از این مانورها به عنوان پاسخی ناموجه از سوی پکن انتقاد کرد و گفت تایوان متعهد به حفظ وضعیت موجود در سراسر تنگه تایوان است.

وزارت دفاع تایوان گفت ارتش این کشور با هر اقدامی که حاکمیت ارضی تایوان را نقض کند مقابله خواهد کرد.

پکن می گوید هیچ هواپیما یا کشتی خارجی نباید در طول رزمایش وارد منطقه شود. تایوان استدلال می کند که این امر قوانین بین المللی و قوانین تجارت بین المللی و کشتیرانی را نقض می کند.

به اشتراک بگذارید