هنر گیلان مامان سال هاست که دور مانده است و باید بیشتر روی فیلم کوتاه تمرکز کرد


مراسم رونمایی از پوستر اولین جشنواره ملی فیلم کوتاه راش و اولین نمایشگاه منطقه ای تئاتر خیابانی گیلدخت با حضور مهدی عصارپندر رئیس انجمن سینمای جوان کشور، امام پناهی فرماندار، مادر حسینی، هادی رمضانی و سعید برگزار شد. حسین رضویان عضو شورای اسلامی شهر رشت، سید امیرحسین علوی شهردار رشت، مدیران شهری و هنرمندان شرکت کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا مراسم رونمایی از پوستر اولین جشنواره ملی فیلم کوتاه رشت و اولین جشنواره منطقه ای تئاتر خیابانی گیلدخت با حضور رئیس انجمن سینمای جوانان کشور، امام پناهی فرمندر، مدر، مهدی عصارپندر. . اعضای شورا حسینی، هادی رمضانی، سید حسین رضویان، شهر اسلامی رشت، سید امیرحسین علوی شهردار رشت، مدیران شهری و هنرمندان حضور داشتند.

سیدامیر حسین علوی شهردار رشت یکشنبه ۸ آبان ۱۴۰۱ در مراسم رونمایی از پوستر اولین جشنواره ملی فیلم کوتاه رشت و اولین جشنواره منطقه ای تئاتر خیابانی گیلدخت با گرامیداشت هفته بسیج گفت: هنردوستان امروز بیش از هر زمان دیگری. نظام ایران اسلام و جمهوری اسلامی امروز نیازمند شکل‌گیری گفت‌وگوی هنری است، هنرمندان شرکت‌کننده در این برنامه هم می‌دانند.

رشت مایر با تاکید بر استعدادهای نهفته هنری گیلان خاطرنشان کرد: گیلان سال هاست که مادر هنر نیست، بنابراین امروز باید به هنر که بیش از هر زمان دیگری ظرافت و توانمندی دارد توجه ویژه ای داشت.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گیلان افزود: هر کدام از ما پازل خدمت هستیم اما باید به فرهنگ گیلان و پیشینه فرهنگی غنی که اساتید ما در عرصه فرهنگ گام های زیادی در آن برداشته اند، احترام گذاشت.

علوی با اشاره به سابقه تئاتر خیابانی در گیلان افزود: در شرایط کنونی باید از تئاتر خیابانی برای پاسخگویی به دشمن استفاده کرد و با جذب جوانان، هنرمندان می توانند بهتر از مسئولان زیر نظر غنی باشند. دل و جان برای ایران اسلامی می تپد، برای ساختن فرهنگ ایران اسلامی قدم بردارید.

در این دیدار سید حسین رضویان از اعضای شورای اسلامی شهر رشت با قدردانی از زحمات هنرمندان تشکیل برنامه هنری در شهر رشت را بسیار ارزشمند دانست و گفت: تشکیل این برنامه یک محرک است. توسعه این شهر در بخش های مختلف فرهنگی و اجتماعی.

وی با اشاره به تاثیر هنر در شکل گیری یک انسان خوب افزود: در گذشته به هنر و هنرمند توجه چندانی نمی شد تا اینکه در دهه پنجاه قهرمان همه فیلم ها مجری عدالت بود اما از اواسط دهه پنجاه با بررسی های فراوانی که در نهادهای امنیتی انجام شده، قهرمان فیلم با کمک پلیس به اهداف عدالت خواهی جامعه می رسد.

سیدحسین رضویان هنر را بهترین ابزار برای تربیت انسان مترقی و متمدن دانست و گفت: هنرمند تنها زینت مجلس ما نیست، هنرمند معلم هر مجلسی است.

وی افزود: امروز مدیریت شهری مفتخر است که توانسته است هنر و فرهنگ را در بطن سینما ادغام کند و در راستای توسعه شهری به فعالیت های اجتماعی بپردازد.

در ادامه مهدی عصارپندر، رئیس انجمن سینمای جوانان کشور نیز با اشاره به اینکه سیاست دولت سیزدهم در راستای توجه به استان ها بر سیاست سازمان سینمایی در دوره جدید تاثیرگذار است، گفت: با توجه به شرایط موجود، سیاست گذاری های دولت سیزدهم در راستای توجه به استان ها در حال انجام است.

وی با تاکید بر دوستی و آشنایی مسئولان گیلانی با هنر و سینما تصریح کرد: در بسیاری از شهرها سینماگران باید ابتدا خود را به مسئولان آن استان و شهر معرفی کنند اما خوشبختانه چون در گیلان کارگردانان هنردوستی هستند شاهد هستیم. نمایشگاه های هنری زیادی برگزار می شود.

گیلان محور صنعت سینما گیلان را استانی خاص دانست و خاطرنشان کرد: تنها در دو استان خراسان رضوی و گیلان شاهد فعالیت ۵ دفتر سینمایی هستیم که نشان از توجه ویژه مسئولان استانی دارد. این استان محل استقرار سازمان سینمایی کشور در حوزه هنری و سینمایی است.

وی با اشاره به حضور هنرمندان گیلانی در اکثر جشنواره های فیلم کوتاه تهران تصریح کرد: در سال های اخیر همواره شاهد حضور نمایندگانی از راش در جشنواره فیلم کوتاه تهران بوده ایم.

رئیس انجمن سینمای جوانان کشور با تاکید بر اینکه فیلم کوتاه تهران جزو ۵۰ تا ۶۰ فیلم کوتاه بین المللی است، یادآور شد: امسال حدود ۹۶ فیلم در جشنواره فیلم کوتاه تهران ثبت شد و تنها ۹۹ فیلم به نمایش درآمد. مناطق. و انیمیشن… همیشه موفق بوده است.

وی با تاکید بر لزوم توجه بیشتر به فیلم کوتاه خاطرنشان کرد: بهتر است فیلم کوتاه را به عنوان یک شغل ببینیم چرا که در هر فیلم کوتاه حدود ده نفر نقش آفرینی یا بازی می کنند.

شایان ذکر است این جشنواره که به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت برگزار شده بود با رونمایی از دو پوستر همسر شهید حمد کوچی و مادر شهید اسماعیل سیرت نیا به کار خود پایان داد. تفاهم نامه همکاری بین شهرداری و انجمن سینمای جوانان ایران منعقد شد.

به اشتراک بگذارید