“هورمون عشق” ممکن است مقصر اعتیاد جنسی مردان باشد: مطالعه


مدت‌هاست که مردان معتاد به سکس متهم به عدم نظم و انضباط هستند – اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که ممکن است دلیل علمی برای اشتهای سیری ناپذیر آنها در اتاق خواب وجود داشته باشد.

مطالعه جدیدی که روز چهارشنبه در مجله غدد درون ریز و متابولیسم بالینی انجمن غدد درون ریز منتشر شد، نشان داد که مردان مبتلا به «اختلال بیش‌جنسی» سطوح «به‌طور قابل‌توجهی» اکسی توسین در سیستم خود دارند.

این تحقیق می تواند به طور قابل توجهی دیدگاه جامعه مردان بیش از حد جنسی را تغییر دهد – آنها را از لوتاریوس های شهوانی با کنترل ضعیف تکانه به قربانیان درمانده زیست شناسی خود تبدیل کند.

اکسی توسین – که به طور غیر رسمی به عنوان “هورمون عشق” شناخته می شود – به طور طبیعی توسط مردان و زنان تولید می شود و مانند سایر هورمون ها مانند دوپامین و سروتونین به تحریک احساسات مثبت کمک می کند.

به گفته Healthline، تحقیقات قبلی نشان داده است که «زوج‌هایی که در اولین مراحل دلبستگی عاشقانه بودند، سطوح اکسی توسین به‌طور قابل‌توجهی نسبت به همتایان غیرمتصل خود داشتند».

این مطالعه نشان داد که بسیاری از مردانی که نیاز دائمی به مصرف آن داشتند، سطوح بالاتری از اکسی توسین داشتند.
این مطالعه نشان داد که بسیاری از مردانی که نیاز دائمی به مصرف آن داشتند، سطوح بالاتری از اکسی توسین داشتند.
گتی ایماژ

اکسی توسین همچنین با افزایش سطح آرامش و اعتماد شناخته می شود – اما مطالعه جدید تاکید می کند که مقدار بیش از حد این هورمون می تواند برای مردان چیز بدی باشد.

در این مطالعه ۶۴ مرد مبتلا به اختلال بیش‌جنسی و همچنین ۳۸ مرد که سطوح عادی علاقه و برانگیختگی جنسی را گزارش کردند، مورد بررسی قرار گرفت.

محققان “همبستگی مثبت قابل توجهی بین سطح اکسی توسین و مقیاس های رتبه بندی رفتار بیش از حد جنسی” پیدا کردند.

دکتر اکسی توسین نقش مهمی در اعتیاد جنسی دارد و ممکن است یک هدف دارویی بالقوه برای درمان دارویی آینده باشد. آندریاس شاتزیتوفیس به Newswise گفت.

جالب توجه است که سطح اکسی توسین در مردان معتاد به جنسی پس از انجام درمان شناختی رفتاری به طور قابل توجهی کاهش یافت – به نظر می رسد تأیید می کند که اعتیاد جنسی را می توان با موفقیت بدون دارو درمان کرد.

محققان این نظریه را مطرح کردند که دارویی که احتمالاً می تواند سطوح اکسی توسین را کاهش دهد، ممکن است برای درمان مردان مبتلا به اعتیاد جنسی مؤثر باشد.  این مطالعه نشان داد که درمان نیز موفقیت آمیز بوده است.
محققان این نظریه را مطرح کردند که دارویی که احتمالاً می تواند سطوح اکسی توسین را کاهش دهد، ممکن است برای درمان مردان مبتلا به اعتیاد جنسی مؤثر باشد. این مطالعه نشان داد که درمان نیز موفقیت آمیز بوده است.
گتی ایماژ / iStockphoto

اعتیاد به رابطه جنسی توسط انجمن روانپزشکی آمریکا به عنوان یک اختلال روانی شناخته نشده است و بسیاری از مردم این سوال را مطرح کرده اند که آیا این یک بیماری مشروع است یا صرفاً بهانه ای برای رفتار بد.

با این حال، در سال ۲۰۱۸، رفتار جنسی اجباری برای اولین بار در فهرست طبقه بندی بین المللی بیماری های سازمان بهداشت جهانی قرار گرفت.

فهرست سازمان جهانی بهداشت اختلال رفتار جنسی اجباری را به عنوان “الگوی مداوم شکست در کنترل تکانه ها یا تمایلات جنسی شدید و تکراری که منجر به رفتار جنسی تکراری می شود” توصیف می کند.

علائم شامل این است که رابطه جنسی به دلیل نادیده گرفتن سلامتی، مراقبت شخصی یا علائق و مسئولیت‌ها به کانون زندگی فرد تبدیل می‌شود. این رفتار باید به مدت شش ماه یا بیشتر واضح باشد و باعث ناراحتی در زندگی شخصی شود.

قبلاً تخمین زده شده بود که بین ۳ تا ۶ درصد از بزرگسالان آمریکایی از اعتیاد جنسی رنج می برند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر