واکنش وزیر ارشاد به اظهارات خانه سینما اصغرپور: فعالیت هنرمند ریشه در ارتباط مردم دارد


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ما مخالف دوقطبی شدن و افزایش تنش هستیم و نمی خواهیم حتی یک نفر در فرهنگ و هنر دچار مشکل شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایسنا، محمدمهدی اسماعیلی درباره بیانیه اخیر خانه سینما گفت: این اظهارات تحلیل درستی از اتفاقات نیست. تلاش ما عادی سازی وضعیت فرهنگ و هنر است. ما مخالف هرگونه فعالیتی هستیم که به قطبی شدن یا تنش منجر شود.

وی ادامه داد: از هیئت مدیره خانه سینما که بیانیه ای صادر کردند تقاضا داریم به وظایف تخصصی خود عمل کنند و ما را در پایان دادن به مسائل یاری کنند. استفاده از لحن های غیر دوستانه کمکی به افزایش تنش نمی کند.

وزیر ارشاد با تاکید بر اینکه مخالف دوقطبی سازی هستیم، خاطرنشان کرد: معتقدیم جریان اصلی هنر به پای مردم رسیده است. در نظر گرفته شده است که از طریق گفتگو با افراد شک، مشکلات حل شود. ما علاقه ای نداریم که حتی برای یک نفر از اهالی فرهنگ و هنر مشکل ایجاد کنیم. بنابراین، ما آماده گفتگو با این دوستان هستیم. البته قبول دارم که فضای ترور رسانه ای سعی در ایجاد ابهام و دروغ پردازی داشته است و با علم به این موضوع همچنان بر گفت وگو و ابهام زدایی تاکید داریم و از هنرمندان می خواهیم به اختلافات دامن نزنند.

توضیح اصغرپور درباره اظهارات اخیر فیلم خان

محمدمهدی اصغرپور در گفت و گو با قبرآنلاین درباره برخی از مسائل ایجاد شده در این بیانیه، وضعیت فعلی خانه و وضعیت هنرمندان احضار شده گفت.

بیانیه اخیر خانه سینما حاوی مواضع و رویکردهای جدید با بازتاب های داخلی و خارجی متعدد است. ارزیابی شما از این پاسخ ها چیست؟

گاهی تأملات درونی و بیرونی، به ویژه در فضای سوء تفاهم، معیار درستی برای قضاوت نیست، به خصوص که بازتاب های بیرونی امروزی موقعیت های پیچیده تری هستند و ممکن است برخی از آنها ربطی به نیازهای ما نداشته باشند. با نگرانی اعلام می کنم که همچنان امیدوارم به گزینه های سخت اعتصاب و تحصن برای حل مسائل نرسیم. این باورهای غلط ممکن است مربوط به شرایط اجتماعی کنونی ما باشد.

تصوری که با این اظهار نظر به وجود آمد این بود که خانه سینما دیگر امکان گفت و گو و ارتباط را نمی بیند یا برای حل مشکلات ایجاد شده با درهای بسته مواجه می شود، آیا این درست است؟

ما به دلیل مسئولیت شرکتی خود همچنان به گفت و گو و ارتباط معتقدیم، خانه سینما و هنرمندان از قابلیت های زیادی برخوردارند تا از حقوق شهروندی و حقوق شهروندی اعضای خود با روش های قانونی، قانونی و مدنی استفاده کنند. مسیرهای ارتباطی مسدود نیست. البته اگر این ارتباط دو طرفه باشد نیازی به استفاده از راه حل های گران قیمت نیست.

بعد از انتشار این بیانیه هیچ فشار سیاسی و امنیتی به خانه سینما وارد نشد؟

ممکن است برخی افراد یا سازمان ها از بیانیه اخیر ناراضی یا ناراحت باشند، اما اولویت ما حفظ حقوق اعضا و اهالی خانه سینما است. در هر صورت در ماه های گذشته چندین نفر از همکاران احضار، ممنوع الخروج و حتی بازداشت شده اند و این امر مستلزم پیگیری جدی است. خانه سینما بر سر غرفه خود با هیچ فشار امنیتی و سیاسی مواجه نشده است.

آیا از آخرین وضعیت هنرمندان دستگیر شده یا مشکل دار اطلاع دارید؟

بله کمیته حقوقی سینما مرتبا به روز رسانی و پیگیری می کند، مشکلات هر کدام از این افراد البته با یکدیگر متفاوت است که طبیعتا از روش های قانونی و اجرایی متفاوتی برای رفع مشکلاتشان استفاده می کنند.

فعالیت هنری از کجا سرچشمه می گیرد؟

واقعیت این است که هنرمندان بخشی از جامعه هستند و خواهان همدلی، آرامش و وفاق در کشور هستند. اصولاً هنرمندان بیش از سایر اقشار اجتماعی بی حوصله هستند و به دنبال آرامش و هماهنگی و خلق و خوی خوب مردم هستند. شاید تداوم ناآرامی های اجتماعی هنرمندان را بیشتر آزرده خاطر کند و به نظر من بخشی از دلایل برخی از کارهای آنها ریشه در همین موضوع دارد. بنابراین، این مواضع یا کنشگری را با کنش سیاسی اشتباه نگیرید. کنشگری سیاسی در سراسر جهان با هدف کسب قدرت شکل می گیرد، در حالی که کنشگری هنری ریشه در رابطه هنرمند و مردم دارد. هنرمند به دنبال قدرت سیاسی نیست و کاری به فعالیت سیاسی ندارد. امیدوارم افسران و مدیران این تفاوت ظریف را درک کنند.

به اشتراک بگذارید