وداع با AstraZeneca. هیچ برنامه ای برای واردات واکسن خارجی وجود ندارد


سخنگوی وزارت بهداشت گفت: برخی از کشورها همچنان تعداد معدودی واکسن را برای ورود مسافران خارجی به کشورشان می‌پذیرند. از این به بعد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از همشهری آنلاین، در حالی که برخی کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی همچنان بر تزریق واکسن های ویژه برای ورود مسافران، گردشگران و ورزشکاران خارجی به کشورشان اصرار دارند، مسئولان وزارت بهداشت کشورمان تاکید کردند: ۱۴۰۱ که آنها هیچ برنامه ای برای خرید واکسن کرونا خارجی ندارند.

در ایران تنها واکسن های خارجی کرونا مجاز به تزریق AstraZeneca و Sinopharm بودند، اما Sinopharm توسط بسیاری از کشورها به رسمیت شناخته نشده است و به راحتی AstraZeneca را می پذیرند. سرمربی تیم ملی پاراکانو از لغو اعزام قایقرانان ایرانی به مسابقات جهانی کانادا به دلیل عدم صدور روادید خبر داد و به ایسنا گفت: تنها شرط میزبان برای اعزام قایقرانان به مسابقات جهانی تزریق آسترازنکا است. واکسن، که قرار است ماه آینده انجام شود. واکسن تزریقی ۳ ورزشکار ما سینوفارم است.

واکسنی مانند AstraZeneca دارای تاییدیه بین المللی است در حالی که تاریخ انقضای آن در ایران ۲۳ جولای امسال بوده است و مسئولان گفته اند که مردم باید به جای AstraZeneca به سراغ سایر واکسن های موجود در کشور بروند. اما افرادی مانند ورزشکاران، دانشجویان، گردشگران و تجار هستند که قصد سفر به خارج از کشور را دارند و واکسن های ایرانی در کشورهای دیگر به رسمیت شناخته و پذیرفته نشده است. البته بسیاری از کشورها نیز قوانین سختگیرانه ای را در مورد ممنوعیت برخی واکسن ها (مانند سینوفارم) حذف کرده اند.

واکسن های داخلی راه حل هستند

پدرام پاکاین سخنگوی وزارت بهداشت در این خصوص به همشهری آنلاین گفت: خوشبختانه در زمینه تولید واکسن به مرحله بسیار خوبی رسیده ایم و به همین دلیل از آبان ماه گذشته تاکنون واکسنی وارد کشور نکرده ایم. . سال (۱۴۰۰). در واقع، در ماه‌های بعد، تعداد محدودی از واکسن‌های اهدایی AstraZeneca وارد کشور شد.

پاکاین با بیان اینکه از این پس واکسن های داخلی بار اصلی تامین واکسن در کشور را بر دوش خواهند داشت، می گوید: در سال ۱۴۰۱ نیز برنامه ای برای خرید واکسن خارجی نداریم.

با این سخنان سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال که تکلیف مسافران و ورزشکارانی که قصد خروج از کشور و رفتن به اروپا را دارند چیست؟ وی تصریح می کند: با توجه به ترکیب واکسن های موجود، ۹۲ درصد هموطنان برای سفر به خارج از کشور با مشکل مواجه نیستند. در عین حال، واکسن AstraZeneca در بسیاری از کشورهای جهان مورد نیاز نیست.

وی ادامه می دهد: با پیگیری های انجام شده از سوی اداره کل همکاری های بین المللی وزارت بهداشت، درصدی از AstraZeneca برای سفرهای خارجی باقی مانده است، اقدامات لازم برای مسافران خارجی انجام شده است و پیش بینی می شود این کار را انجام دهیم. . هیچ چالشی برای هموطنانمان برای سفر به خارج از کشور وجود ندارد.

پاکاین در خصوص ورود واکسن چینی سینوفارم نیز می گوید: واکسن سینوفارم در حال حاضر در کشور موجود است و با توجه به ذخایر موجود، در حال حاضر برنامه ای برای خرید واکسن خارجی نداریم و تولید داخلی برای تامین نیازهای اولیه کافی است.

در اردیبهشت ماه امسال، محسن زهرعی، رئیس بخش بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، ذخیره واکسن را در شرایط فعلی ضروری دانسته و طبیعتاً واکسن وارد نمی‌شود. ماهس گفت: این واکسن آخرین بار در آبان ماه سال ۱۴۰۰ وارد شده است و به جز موارد محدودی که واکسن آسترازنکا به صورت اهدایی وارد کشور شده است، استفاده از آن محدود به افرادی است که قصد سفر بین المللی دارند و ما وارد نکرده ایم. هر مورد دیگر

زهرعی هفته گذشته (۳ تیرماه) در گفتگوی رسانه ای اعلام کرد که واکسن های خارجی مانند آسترازنکا در حال اتمام است و فعلا وارداتی نخواهیم داشت. اگر برای مسافران خارجی ارزیابی صورت نگیرد، بر اساس طرح های آماده شده، تعداد محدودی واکسن وارد می کنیم.

لغو قوانین محدود کننده در بسیاری از کشورهای اروپایی

همشهری یکی از اپراتورهای آژانس مسافرتی هواپیمایی در گفتگو با خبرنگار آنلاین گفت: طبق آخرین گزارش انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (یاتا) بسیاری از کشورهای غربی از جمله سوئد، نروژ، مجارستان و لهستان همه چیز را لغو کرده اند. قوانین محدود کننده کرونا، برخی از کشورها مانند فرانسه محدودیت های سختگیرانه را کاهش داده اند، اما هنوز واکسن هایی مانند سینوفارم را قبول نکرده اند، برخی از کشورها مانند کانادا نیز واکسن هایی مانند سینوفارم را تایید می کنند، باید دید کدام شرکت هواپیمایی کانادایی این ممنوعیت را اعمال کرده است. در ورزشکاران (قایقران). از طرف دیگر، سینوفارم توسط دولت کانادا نیز به رسمیت شناخته شده است.

به اشتراک بگذارید