پاسخ کاهان به «لباس گلی» مدیران در سیل؛ اینها مدیران جهادی هستند


چه در روز و چه شب، مسئولیت پذیری و مدیریت صحیح امداد رسانی وظیفه مسئولان است نه توصیه. بنابراین انتقاد و انتقاد از رفتار آنها نابجاست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از کیهان، حضور و فعالیت میدانی ماموران در مناطق سیل زده بار دیگر فرهنگ و مدیریت جهادی را به تصویر کشید اما خشم اصلاح طلبان را برانگیخت.

اصلاح طلبان به پیشنهاد یکی از فعالان این طیف برای بازدید رایگان از حومه شهر خندیدند. «یک روز برای ویزیت رایگان بیماران به حومه شهر رفتم. رضا خاتمی و دکتر. به شکوریراد هم پیشنهاد شد. خیلی ها به پیشنهاد من خندیدند. اگر به آنجا بروند با افراد زیادی آشنا می شوند و عمق مشکلات و روابط را درک می کنند.

با این خلاصه که نشان دهنده ماهیت طبقات بالای اصلاح طلبان است، خشم آنها از مدیریت جهادی دشت های سیلابی به راحتی قابل درک است. حضور و کار میدانی مسئولان اجرایی در مناطق مختلف کشور در سیلاب در روزهای اخیر با مدیریت پشت میز و پیگیری تلفنی مدعیان اصلاحات در بحران متفاوت بود. آنها برای نابودی رژیم جهادی بسیج شدند.

محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور، احمد وحیدی وزیر کشور، علیرضا ساکانی شهردار تهران و محسن منصوری استاندار تهران از جمله مسئولانی بودند که با حضور در محل سیل امامزاده داوود (ع) برای ارائه خدمات به مرکز گل وله رفتند. وزیر کشور همچنین به یزد سفر کرد و از نزدیک حل و فصل مسائل مربوط به سیل را مورد بررسی قرار داد.

آیت‌الله رئیسی رئیس‌جمهور روز گذشته نیز به فیروزکو سفر کرد و به استاندار تهران دستور داد تا نسبت به رفع نواقص و ارائه گزارش اقدام کند. در واقع اقدام جهادی و حضور میدانی مسئولان در سفرهای استانی و حضور و حضور ۶ روزه وزیر کشور در حادثه ساختمان کلانشهر آبادان چندین بار تکرار شده است. رئیس جمهور آنجا و سفر او به منطقه زلزله خیز اندیکا بلافاصله پس از بازگشت از روسیه و غیره.

شایان ذکر است، رهبر معظم انقلاب روز گذشته در پیامی ضمن ابراز همدردی عمیق با سیل زدگان در نقاط مختلف کشور، خواستار اقدامات لازم برای رفع خسارات و حضور فوری مسئولان در سیل شدند. آنها از تلاش های تیم های امداد محلی، مردمی و یا کسانی که مسئول کمک به سیل زدگان هستند تشکر کردند.
در عین حال، نفوذ و قدرت بالا، مدیریت جهادی مسئولان را آلوده کرد و آنها را به بی توجهی به مشکلات مردم شهره نشان داد.

در نوروز ۱۳۹۷ که سیل کشور را درنوردید، روحانی به عنوان رئیس جمهور در قشم حضور داشت و تلفنی کار را پیگیری می کرد. استاندار گلستان همزمان در خارج از کشور به سر می برد، آن هم در شرایطی که مناطق وسیعی از استان دچار سیل شده است.

یا اسحاق جهانگیری معاون اول روحانی که در اولین روز زلزله کرمانشاه که جان ۴۸۰ نفر از هموطنانمان را گرفت به جای اینکه به کمک مردم بشتابد با بیانیه ای سیاسی به مسکن مهر حمله کرد! حدود ۱۵ روز بعد از زلزله به کرمانشاه رفت و بدون درآوردن کفش هایش وارد چادر زلزله زدگان شد و آنها را مجبور کرد رد پای کفش هایش را تمیز کنند.

رودس آخوندی ۱۰ روز پس از زلزله کرمانشاه به این استان با تبعات ناشی از اراده خروج، دولت ناکارآمد و مستعفی روحانی رودس آخوندی گفت: ما نمی توانیم در بازسازی و موقت ولی امر مردم باشیم. مسکن آن را دریافت کنید!

یا شهردار سابق تهران که بعداً به قتل محکوم شد، در جریان زلزله و آلودگی هوای تهران در سال ۱۳۹۵ خارج از پایتخت بود.

به گزارش فارس، افکار عمومی هنوز نحوه برخورد با مدعیان اصلاحات در سیل سال ۱۳۹۶ و اوایل سال ۱۳۹۷ را فراموش نکرده است. اواخر سال ۱۳۹۶ مردم خوزستان درگیر سیل شدند. حتی پس از گذشت روزها، دولت هیچ اقدامی انجام نداد. «رفی» کاملاً غرق شد تا اینکه خبر رسید. فرمانده کل سپاه دستور داده بود تمام تجهیزات سپاه پاسداران به خوزستان ارسال شود اما دولت همچنان نظارت می کرد. استاندار خوزستان دستور تخلیه «رفیع» را صادر کرد. سرانجام پس از مدت ها رئیس جمهور دستور رسیدگی به سیل زدگان را به وزیر کشور صادر کرد. اما این فقط یک دستور بود. سل کار خود را انجام داد، زیرا مدیران بازنشسته از مشاغل دولتی می‌خواستند خود به خود این کار را انجام دهند. سیل استان های لرستان، گلستان و ایلام را درنوردید، اما مدیریت پشت میز مدیران سالخورده و برخوردهای اشرافی آنها اجازه مقابله با مشکل سیل را به دولت نداد.

مسئولیت

چند سال پیش که سیل و زلزله آمد یا برف و یخبندان جاده ها و بزرگراه ها را بسته بود، سطح بحث شهردار، فرماندار، وزیر، رئیس جمهور کجا بود؟ آیا او در سفر به آلمان است یا سفر به کیش و قشم که حاضر به توقف سفر نیستند؟! برخی از آنها چند روزی طول کشید تا به صحنه خطر و بحران برسند، اما در جریان سیل اخیر غالباً استانداران، فرمانداران و شهرداران از معاون اول رئیس جمهور تا وزیر کشور هنگام تهیه امکانات به کمک شتافتند. قربانیان نیز در میدان ظاهر شدند. موارد مشابهی از این برخورد صحیح را از مدیران در چندین زلزله دیده ایم.

اکنون سطح بحث تغییر کرده است. دیروز بحث این بود که چرا یک مدیر چند روزی به صحنه می رود و از نزدیک با بحران ها برخورد می کند، حالا عده ای موهای ما را می کشند و حضور مدیران مسئول در میدان را با هدف می خوانند!

چرا یک شهردار یا نماینده خاص مجلس وقتی در منطقه سیل زده است چکمه های خود را نمی پوشد؟ برخی از آن انتقاد می کنند. یا چرا با پاهای شلوارشان در گل و لای عکس گرفته اند، شاید می خواستند کاری دراماتیک انجام دهند» (!)

چه در روز و چه شب، مسئولیت پذیری و مدیریت صحیح امداد رسانی وظیفه مسئولان است نه توصیه. بنابراین انتقاد و انتقاد از رفتار آنها نابجاست. چون یافتن انگیزه دشوار است، آنها به وظیفه خود عمل کرده اند و از کسی کینه ای ندارند. البته خدمت به مردم برای رضای خدا با ظاهر متفاوت است. اما برخلاف گذشته پیشرفت بسیار مهمی صورت گرفته است که در آن مدیران احساس می کنند وظیفه دارند و از این مسئولیت شانه خالی نمی کنند. این فرهنگ باید نهادینه شود تا هیچ مدیری نتواند از خدمت به مردم دوری کند.

اما علیرغم خشم و سردرگمی اصلاح طلبان از مدیریت جهادی و لمس واقعیت ها و دردها و مشکلات مردم از سوی مسئولان، دولت و سایر نیروها رویکردی جهادی و تلاش بی وقفه دارند و در مقابل آن کوتاه نمی آیند. از مشکلات موانع و تخریب.

به اشتراک بگذارید