پس از یک هفته اعتراض و مخالفت؛ بلیط هواپیما دلاری به ریال برگشت


محمد محمدی بخش، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت: ایرلاین ها، چارترها و آژانس های مسافرتی اجازه فروش بلیط به اتباع خارجی را به دلار ندارند، گفت: با این حال تمهیداتی برای فروش بلیت به اتباع خارجی اندیشیده شده است. به زودی آماده خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایسنا، پس از یک هفته مخالفت و اعتراض به فروش بلیت پروازهای داخلی به غیرایرانی ها، سرانجام وزیر رودز دستور ممنوعیت فروش بلیط هواپیما به دلار را صادر کرد. و رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران فروش این بلیت ها را متوقف و کرایه اتباع خارجی را به حالت سابق برگرداند.

بلیط هواپیما برای مسافران غیرایرانی در مسیرهای داخلی از ۱۴ تیرماه با نرخ دلار قیمت گذاری می شود. بر اساس تصمیم اتحادیه شرکت های هواپیمایی، نرخ بلیت هواپیما برای مسیرهای کمتر از یک ساعت ۱۰۰ دلار و برای مسیرهای بیش از یک ساعت ۱۵۰ دلار تعیین شد که با مخالفت فعالان گردشگری و وزارتخانه ها مواجه شد. وزارت گردشگری و امور خارجه نامه های جداگانه ای به سازمان هواپیمایی کشوری ارسال کرد. . جمعی از نمایندگان نیز از وزیر راه خواستند که این پروژه متوقف شود.

در اوایل هفته جاری، عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نشستی با روسای سازمان های گردشگری و مسئولان سازمان های هواپیمایی، پیامدهای اجرای این طرح به ویژه در صنعت گردشگری را بررسی کرد. بهبودی پس از دو سال رکود در نهایت وزیر راه اعلام کرد که پروژه متوقف شده است.

رستم قاسمی گفت: از این پس بلیت پروازهای داخلی را با دلار نمی فروشیم. این موضوع روز یکشنبه ۲۱ تیرماه کتبا به شرکت های هواپیمایی ابلاغ شد. این ممنوعیت طی گفتگوی مدیران شرکت های هواپیمایی با رئیس سازمان هواپیمایی کشوری اعلام شد. هیچ ایرلاینی حق فروش بلیت پروازهای داخلی را بیش از مبلغ منتشر شده در سایت سازمان هواپیمایی کشوری ندارد.

حرمت الله رفیع رئیس هیئت مدیره اتحادیه صنف دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران نیز با رصد سامانه های فروش بلیت اعلام کرد که نرخ بلیت کلاس تجاری و سرفصل اتباع غیرایرانی از سامانه های فروش بلیت حذف شده است. نرخ ها به حالت قبل برگشته و برای اتباع خارجی ریال محاسبه می شود.

وی پیشتر در انتقاد از این اقدام خاطرنشان کرد: بر اساس قوانین سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی (ایکائو) و انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی (یاتا)، شرکت‌های هواپیمایی باید با حقوق همه ملیت‌ها در مسیرهای داخلی به طور یکسان رفتار کنند. آنها مجاز به تعیین نرخ بر اساس ملیت و خارجی بودن افراد نیستند. این مقررات بسیار خاص است و خطوط هوایی استانداردهای بین المللی را با نرخ دو برابری کرایه ها بر اساس ملیت مسافران زیر پا گذاشته اند.

سفارت ایران در عراق و وزارت امور خارجه که پیش از این به سازمان هواپیمایی درباره تأثیرات منفی این طرح بر ترافیک عراق هشدار داده بودند، اکنون در توییتر اعلام کردند: شهروندان عراقی می توانند بلیط هواپیما را با قیمتی برابر با شهروندان ایرانی خریداری کنند. ریال.

محمد محمدی بخش، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت: ایرلاین ها، چارترها و آژانس های مسافرتی اجازه فروش بلیط به اتباع خارجی را به دلار ندارند، گفت: با این حال تمهیداتی برای فروش بلیت به اتباع خارجی اندیشیده شده است. به زودی آماده خواهد شد.

معاون وزیر راه اضافه کرد: از آنجایی که مسافران خارجی خارج از ایران برای مسیرهای داخلی اقدام به خرید بلیت و فروش بلیت تا ۱۰۰ دلار در عراق می کنند، لازم است با بخشنامه ویژه ای که شنبه هفته آینده ابلاغ می شود، فروش ارز متوقف شود. و دلار در ایران بخشنامه فروش جدید ابلاغ شود.

به اشتراک بگذارید