پنگوئن ها سرنخ های مختلفی از تغییرات آب و هوایی قطب جنوب ارائه می دهند


MV ARCTIC SUNRISE، قطب جنوب، ۱ فوریه – محققان بوم‌شناسی قطبی، مایکل ویتینگتون و الکس بوروویچ، با نگاه کردن به دوربین‌های دوچشمی از یک قایق موتوری بادی که در آب‌های سرد می‌چرخد، صخره‌ای در جزیره اندرسون قطب جنوب را اسکن می‌کنند. مستعمره پنگوئن ها در نزدیکی

این پرندگان بسیار بیشتر از نمادی از جنوب یخ زده زمین شده اند. دانشمندان اکنون از آنها به عنوان شاخص های کلیدی برای درک تغییرات آب و هوایی در نزدیکی قطب جنوب استفاده می کنند – با مناطق غربی خاصی مانند شبه جزیره قطب جنوب که به سرعت گرم شده اند، در حالی که قطب جنوب شرقی سرد و پوشیده از یخ است.

Borowicz از دانشگاه Stony Brook در نیویورک می گوید: “ما لانه های پنگوئن ها را می شماریم تا بفهمیم چه تعداد پنگوئن در یک کلنی هر سال جوجه تولید می کنند و اینکه آیا این تعداد با توجه به شرایط محیطی افزایش می یابد یا کاهش می یابد.”

برای محققان آب و هوا، هیچ چیز در مناطق دورافتاده و یخی قطب جنوب آسان نیست. اما ردیابی پنگوئن‌ها نسبت به گونه‌های دیگر آسان‌تر است، زیرا آنها در خشکی لانه می‌سازند و پرهای سیاه و زباله‌هایشان را می‌توان در فضای سفید مشاهده کرد.

ویتینگتون، همچنین از استونی بروک، می‌گوید: «ما می‌توانیم از پنگوئن‌ها به‌عنوان یک شاخص زیستی برای مشاهده نحوه عملکرد بقیه اکوسیستم استفاده کنیم.

شمارش ساده پنگوئن‌ها در کنار روش‌های دیگر مانند تجزیه و تحلیل تصاویر ماهواره‌ای، داستان متفاوتی را روایت می‌کند، به طوری که برخی از پنگوئن‌ها به عنوان «برنده» لقب گرفته‌اند، زیرا تغییرات آب‌وهوایی زیستگاه‌های جدیدی را باز می‌کند، در حالی که برخی دیگر مجبور به جستجوی آب‌وهوای سردتر هستند.

موج “جنتوفیکاسیون”

پنگوئن ها روی یک صخره دیده می شوند که دانشمندان در حال بررسی تأثیر تغییرات آب و هوایی بر مستعمرات پنگوئن های قطب جنوب، در سمت شرقی شبه جزیره قطب جنوب، قطب جنوب، 16 ژانویه 2022 هستند.
پنگوئن ها روی یک صخره دیده می شوند که دانشمندان در حال بررسی تأثیر تغییرات آب و هوایی بر مستعمرات پنگوئن های قطب جنوب، در سمت شرقی شبه جزیره قطب جنوب، قطب جنوب، ۱۶ ژانویه ۲۰۲۲ هستند.
رویترز

پنگوئن‌های جنتو، با منقارهای قرمز-نارنجی روشن و نشانه‌های سفید متمایز روی سرشان، جزئی نسبت به آب‌های باز بدون تکه‌های یخ در اطراف هستند.

هنگامی که در نیمه دوم قرن بیستم دمای شبه‌جزیره قطب جنوب تقریباً سریع‌تر از هر جای دیگری در جهان افزایش یافت، جمعیت جنتو به سمت جنوب گسترش یافت که برخی از دانشمندان آن را «جنتوفیکیشن» قطب جنوب می‌نامند.

دیوید آینلی، زیست شناس شرکت مشاوره زیست محیطی HT Harvey & Associates که بیش از ۵۰ سال است روی پنگوئن ها مطالعه می کند، می گوید: پنگوئن های جنتو یخ دریا را دوست ندارند. آنها بیشتر در فلات قاره به جستجوی علوفه می پردازند و زیاد به دریا نمی روند.

با کاهش یخ دریا در امتداد سمت غربی شبه جزیره، جنتوها از شرایط مهمان نوازی استفاده کرده اند. اما همین شرایط برای آدلی‌های لباس‌پوش‌دار که برای تولید مثل و تغذیه به یخ دریا متکی هستند بدتر بوده است.

ویتینگتون گفت: «وقتی پنگوئن‌های آدلی را پیدا می‌کنیم، معمولاً می‌دانیم که یخ دریا در این نزدیکی است. و هر گاه شاهد کاهش یا ناپدید شدن یخ های دریا به طور کلی بودیم، شاهد کاهش چشمگیر جمعیت پنگوئن های آدلی هستیم.

اگرچه تعداد پنگوئن‌های آدلی به طور کلی در حال افزایش است، جمعیت برخی از آنها بیش از ۶۵ درصد کاهش یافته است.

“فضای امن”

دانشمندان در نزدیکی پنگوئن‌های آدلی در حال بررسی تأثیر تغییرات آب و هوایی بر مستعمرات پنگوئن‌های قطب جنوب، در سمت شرقی شبه‌جزیره قطب جنوب، قطب جنوب، 16 ژانویه 2022 هستند.
دانشمندان در نزدیکی پنگوئن‌های آدلی در حال بررسی تأثیر تغییرات آب و هوایی بر مستعمرات پنگوئن‌های قطب جنوب، در سمت شرقی شبه‌جزیره قطب جنوب، قطب جنوب، ۱۶ ژانویه ۲۰۲۲ هستند.
رویترز

دانشمندان استونی بروک در سفر ژانویه خود به منطقه دریافتند که مستعمرات آدلی در اطراف دریای ودل که هنوز یخ زده است در دهه گذشته پایدار مانده اند.

ویتینگتون گفت: “این شبه جزیره شاید فضای امنی باشد زیرا ما شاهد پیشرفت تغییرات آب و هوا و گرم شدن کلی در سراسر جهان هستیم.”

هدر لینچ، بوم شناس در دانشگاه استونی بروک که به هدایت اکسپدیشن در MV Arctic Sunrise کمک کرد، گفت که یافته ها ارزش حفاظتی منطقه را برجسته می کند.

در سال ۲۰۲۰، یک تیم از بررسی قطب جنوب بریتانیا ۱۱ مستعمره پنگوئن امپراتور جدید را از تصاویر ماهواره ای کشف کرد که باعث افزایش ۲۰ درصدی مستعمرات پنگوئن های امپراتوری شناخته شده شد.

اما از سال ۲۰۱۶ تقریباً همه جوجه‌ها در کلنی خلیج هالی در امتداد سمت شرقی دریای ودل تلف شده‌اند، که مدت‌هاست خانه دومین کلنی بزرگ پنگوئن‌های امپراتوری جهان بوده است، با حدود ۲۵۰۰۰ جفت مولد هر سال.

دانشمندان گمان می کنند که رویداد ال نینو در سال ۲۰۱۶ دینامیک یخ دریا را در این منطقه تغییر داد و نگران پنگوئن ها هستند زیرا تغییرات آب و هوایی فراوانی و شدت رویدادهای ال نینو را افزایش می دهد.

پیتر فرتول، دانشمند اطلاعات جغرافیایی در بررسی قطب جنوب بریتانیا، گفت: در حالی که مرگ جوجه ها نتیجه مستقیم تغییرات آب و هوایی نبود، “یک جنبه تغییر آب و هوا نیز در از دست دادن وجود دارد.”

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر