پورعباس: قسم می خورم که دسترسی به سوالات قبل از امتحان انجام نشده است


رئیس سازمان سنجش آموزش کشور که ۴۸۰ متخلف کنکور امسال را شناسایی کرد، گفت: اما تقلب به معنای افشای سوالات یعنی دسترسی داوطلبان به سوالات قبل از آزمون امکان پذیر است و تاکنون امکان پذیر است. ، هرگز اتفاق نیفتاده است و می توانیم قسم بخوریم که هیچکس تا جلسه آزمون سوالات را ندیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایسنا، دکتر دکتر. عبدالرسول پور عباس با حضور در یک برنامه تلویزیونی به تشریح عوارض کنکور امسال پرداخت و تاکید کرد که روند این آزمون یک ساله است. مرحله اول مرحله پرسش و پاسخ است که پس از روز برگزاری و پس از اتمام آزمون از بانک سوال جدا شده و دفترچه های متعددی را تشکیل می دهد.

وی به روند طراحی سوالات کنکور اشاره کرد و تصریح کرد: این مرحله از آنجایی که افراد در قرنطینه طولانی و سخت به سر می برند، فرآیند سنگینی است و باید سوالات را به دقت بررسی کرد. افرادی که در قرنطینه هستند سوالات را آماده می کنند و سپس این سوالات را ممیزی می کنند و افرادی که در قرنطینه سوالات را از بانک می گیرند، کارشناسان آزمون هستند. دوره چاپ داریم که افراد ۶ ماه قرنطینه هستند و طراحی یعنی کتابچه سازی را بر عهده دارند و درخواست ها را استخراج و بسته بندی می کنند.

پور عباس تاکید کرد: امسال سه پاسخنامه و دفترچه داشتیم و ۴.۵ میلیون دفتر تولید کردیم. این نوت بوک ها باید با استفاده از سیستم هوشمند به ۲۹۰۰ مرکز برسد. در مجموع ۱۲۴۰۰۰ داوطلب در روند آزمون شرکت می کنند.

به گفته رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، بسته اولیه سوالات به شهرستان ها ارسال می شود و بسته متوسطه با نظارت نیروی انتظامی در صبح روز آزمون افتتاح می شود، در حالی که بسته سوم نیز در شهرستان ها باز می شود. مناطق. محتویات مشخص نیست، آخرین لایه بسته در پیش است. داوطلب باز می شود. بنابراین تا زمانی که داوطلب بسته را باز نکند، هیچکس نمی تواند دفترچه را ببیند. امسال وزارت حر و چندین مرکز درگیر امتحان ورودی بودند. از وزارت کشور گرفته تا وزارت آموزش و پرورش، سایر نهادهای امنیتی و حفاظتی و شرکت های حمل و نقل کمک کرده اند.

وی یادآور شد: مرحله بعدی قرنطینه دوم است که برای زمان مطالعه پاسخنامه است. پاسخنامه ها اعتماد داوطلبان به ما می باشد. امسال تصمیم گرفتیم که هر نفر سه برگه پاسخنامه داشته باشد. از آنجایی که تعداد کمی از دستگاه‌های ما برای خواندن پاسخنامه کافی نبود، دستگاه‌های جدیدی خریداری شد.

پورعباس در پاسخ به ادعای تقلب در کنکور امسال گفت: تقلب در هر آزمونی ممکن است اتفاق بیفتد اما تقلب به معنای آشکارسازی سوالات یعنی داوطلبان نمی توانند قبل از امتحان به سوالات دسترسی پیدا کنند. کشور قسم می خورم که تا کنون چنین اتفاقی نیفتاده است و هیچکس تا جلسه آزمون سوالات را ندیده است.در چند وقت اخیر سرقت علمی تنها پس از رسیدن سوالات به داوطلبان صورت می گیرد. کلاهبرداری های چپ و راست دیده می شود و در سال های اخیر تکنولوژی نیز وارد این موضوع شده است.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: در حال حاضر تقلب زمانی رخ می دهد که آزمون شونده تصاویر سوالات را ارسال می کند، در حالی که سوالات حل شده و پاسخ ها از طریق کیت های الکترونیکی به دست داوطلب می رسد. امتحانات چهارشنبه و پنجشنبه اتفاق خاصی نیفتاد فقط یک عکس پخش شد.

وی تاکید کرد: حساسیت آزمون روز جمعه به این دلیل است که رشته پزشکی پرطرفدارترین رشته شغلی داوطلبان است، از سوی دیگر امسال ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در رشته های پزشکی منصوب شده اند و برخی نیز حاضر به هزینه هستند. . کرور حتی برای رسیدن به رشته های پزشکی از طریق مسیر اشتباه. به همین دلیل آزمون روز جمعه از حساسیت خاصی برخوردار بود و امیدوار بودیم که عکسی از جلسه آزمون ظاهر شود. دستگاه گرفتن و ارسال عکس به قدری پیچیده است که ما ابزاری برای تشخیص آن نداریم.

پور عباس گفت: ما ۱۲ شبکه بزرگ از رخنه های Concor را شناسایی کرده ایم و تیم های حفاظتی و امنیتی توانسته اند آنها را دستگیر کنند. یکی از این شبکه ها بعد از آزمون توانست عکس ارسال کند و سوالات را پخش کند. البته ما توقع داشتیم و تدبیری اندیشیدیم که در مدت زمان کوتاهی پاسخنامه را به دست کاندیدا برسانیم که این شبکه ها نتوانند پاسخ ها را ارسال کنند. این وسایل کلاهبرداری الکترونیکی گاهی به اندازه یک نخود یا به اندازه یک پاک کن هستند. در همین راستا از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۲ ظهر تمامی ماموران در تمامی مناطق با سیگنال یاب درگیر بودند، تمامی مشتریان متقلب که خواستار پاسخ بودند را شناسایی کردیم و در این راستا تاکنون بیش از ۴۸۰ نفر را دستگیر کرده ایم.

وی با بیان اینکه اولین عکس آزمون آزمایشی بعد از ساعت ۹:۳۰ روز امتحان ظاهر شد، تصریح کرد: عوامل بیرونی این متقلبان می خواستند در ساعت ۹:۴۵ سیگنال پاسخگویی را برای داوطلبان ارسال کنند اما پس از آن تمام تلاش خود را به کار بستند. تشخیص سیگنالی که ما استفاده کردیم توانست آنها را شناسایی کند. چنین افرادی از ۱ تا ۱۰ سال از معاینه محروم هستند.

معاون علمی وزیر علوم گفت: تمامی پاسخنامه ها خوانده می شود و در صورت یافتن ارتباط بین کلید جعلی و پاسخنامه فردی، آن داوطلب نیز شناسایی می شود. این در یک مقایسه فنی انجام می شود. ما تمام توانمان را گذاشتیم و همه مدیران ۱۵ شب نخوابیدند. پاسخنامه توسط پیشرفته ترین ماشین جهان خوانده می شود و ما اجازه نمی دهیم حتی یک حق اشتباه شود.

پور عباس درباره انتشار دفترچه سوالات افزود: در سال های گذشته دو دفترچه عمومی و یک دفتر ویژه طراحی کردیم که بعد از آزمون بارگذاری کردیم. قرار بود دفترچه ها را در کنکور ۱۴۰۱ آپلود کنیم، اما به دلیل فعالیت خاص کلاهبرداران برای گروه آزمایشی، نیروی انتظامی توصیه کرد دفترچه را در سایت قرار ندهند زیرا مونتاژ می شود. بنابراین ساعت ۱۱:۳۰ دفتر عمومی بخش علوم تجربی ساعت ۱۱:۳۶ دفتر اختصاصی شماره ۲ ساعت ۱۲:۴۵ دفتر اختصاصی شماره ۳ ساعت ۱:۱۵ بهیاری. در ضمن دفترچه های گروه های هنر، ریاضی و علوم انسانی را نیز آپلود کرده ایم.

وی تاکید کرد: چون قسمت عمده ای از داوطلبان در جلسه حضور داشتند. دفترچه های امتحانی نزدیک به ۱۰ میلیون بار دانلود و استفاده شده است.

پور عباس ادامه داد: بیش از ۷۰۰۰ آزمون سیار انجام دادیم زیرا ممکن است برخی از داوطلبان با هدف خاصی در این آزمون حضور پیدا کرده باشند که کار پیچیده و سنگینی بود. زمانی که طرح ارائه سه پاسخنامه برای هر گروه آزمایشی را اجرا کردیم، از فرصت استفاده کردیم و پاسخ ها را از خارج ارسال کردیم و سیگنال یاب در این زمینه کمک زیادی کرد. جوانان نخبه این دستگاه را ساختند و مطمئنم کشورهای دیگر نیز به این دستگاه نیاز دارند.

معاون وزیر علوم با تاکید بر لزوم حرکت به سمت آزمون های الکترونیکی گفت: آزمون الکترونیکی به گونه ای است که هر داوطلب به ازای هر پاسخنامه یک پاسخنامه دارد و در یک محیط کنترل شده به سوالات پاسخ داده می شود. هم آنلاین و هم آفلاین. این آزمون مستعد حملات سایبری نیست، ما این آزمون را طراحی کردیم، بنابراین اولین آزمون سراسری به صورت الکترونیکی، آزمون زبان فارسی برای دانشجویان خارجی است که به زودی برگزار می شود.

به اشتراک بگذارید