پیشنهادی برای ساخت خانه سایه سیمانی سر در خانه ابتهاج «خانه موزه آثار شاعران معاصر»


رئیس کمیته گردشگری و میراث فرهنگی شورای شهر تهران در خصوص نحوه واگذاری خانه ابتهاج به شهرداری تهران گفت: با توجه به ظرفیت های موجود، خانه ابتهاج باید به «موزه آثار شاعران معاصر» تبدیل شود. .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از فارس، پس از درگذشت شاعر معاصر هوشنگ ابتهاج، درب خانه قدیمی وی که جزو املاک کارخانه سیمان تهران بود، برای مدت محدودی باز شد.

خانه دو طبقه آجر قرمز که زمانی محل تجمع شاعران بود، اکنون به دفتر یک شرکت سیمان تبدیل شده است.

درخت معروف «ارغوان» اشعار ابتهاج نیز در این خانه قرار دارد. نام هوشنگ ابتهاج به نخ ارغوانی آن گره خورده است، درختی که ابتدا پژمرده شد و در سایه عشق ابتهاج رشد کرد هنوز هم هست. دلیل شعر ارغوانی بود

شعر ارغوان احساسات جمعی بیشماری را برانگیخت و منجر به ثبت خانه ارغوان در فهرست ملی شد.

همانطور که مشخص است ابتهاج سال ها در این کارخانه مشغول به کار بوده و اکنون خانه در تصرف کارخانه است.

قانون اجازه دفن سایه در یک بنای تاریخی ملی را نمی داد

علی دارابی معاون میراث فرهنگی گفت: درخواست هایی مبنی بر دفن امیرهوشنگ ابتهاج «سایه» در کنار درخت ارغوان خانه محل سکونتش وجود داشته اما محدودیت ها و شرایط قانونی مانع از دفن وی در این خانه شده است.

دارابی توضیح داد که از خانواده گرفته تا دیگران، تا میراث فرهنگی از ما درخواست کردند که «سایه» را در خانه خودشان دفن کنیم، اما طبق قانون و وظیفه خود با خانواده و سایر متقاضیان صحبت کردیم و تصمیم گرفتیم که تشییع جنازه از منزل تهران ولی خاکسپاری در رشت خواهد بود.

بر اساس قانون تعیین حریم خصوصی در سال ۲۰۰۴، هر گونه حفاری و پیک نیک در مکان ها و مکان های تاریخی ممنوع است. همچنین بر اساس اساسنامه مصوب ۱۳۷۷ دفن اموات در بناهای تاریخی ممنوع است.

خانه ابتهاج ۱۴ سال است که به عنوان میراث فرهنگی به ثبت رسیده است

احمد علوی رئیس کمیته گردشگری و میراث فرهنگی شورای شهر تهران در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه چرا مالکیت خانه هوشنگ ابتهاج از چهره های شاخص ادبیات معاصر کشور در دست سیمانی است، گفت: شرکت. این شرکت و شهرداری هیچ اقدامی برای خرید آن انجام نمی دهند، گفت: ابتهاج که مربوط به اوایل دوره پهلوی دوم است و در حوالی خیابان فردوسی قرار دارد، در تاریخ ۵ آبان ۱۳۸۶ به عنوان یکی از میراث فرهنگی ایران به ثبت رسیده است.

رئیس بنیاد مصطفان برای نگهداری و بهره برداری از این ساختمان باید با شهرداری مذاکره کند.

وی با بیان اینکه این خانه در سال های گذشته توسط کارخانه سیمان بازسازی و تملک شده است، بنابراین نیازی به تملک آن از شهرداری تهران نیست، گفت: اگر مسئولان این کارخانه قصد واگذاری ملک را دارند، بهتر است وارد مذاکره شوند. با بنیاد مصطفان رئیس جمهور برای نگهداری و بهره برداری با شهرداری تهران تفاهم نامه همکاری در این زمینه انعقاد کرد.

رئیس کمیته گردشگری و میراث فرهنگی شورای شهر تهران پیشنهاد کرد خانه ابتهاج بر اساس استعدادهای موجود به موزه آثار شاعران معاصر تبدیل شود.

شهرداری تهران در سال های گذشته با همکاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری توانست خانه های قدیمی زیادی را در تهران تملک کند و به یک بنای تاریخی ارزشمند تبدیل کند. ساختمان هایی که امروز میزبان شهروندان تهرانی هستند و حال و هوای باستانی تهران را زنده می کنند. از خانه جلال آل احمد تا خانه پروین اعتصامی. خانه اتحادیه تا خانه تاریخی شهید مدرس.

در دهه اخیر خون تاریخ در رگ های این شهر پرتگاه جاری می شود که این خانه ها و عمارت های قدیمی بیشتر مورد توجه مدیریت شهری قرار گرفت و تهران هویت گذشته خود را بازیافت.

خا ابتهاج یکی از این خانه هاست که در منطقه ۱۲ تهران قرار دارد، این منطقه دارای شرایط تاریخی خاصی است و به ۳ منطقه تاریخی شمالی و جنوبی تقسیم می شود.
در محوطه تاریخی محوطه که شامل دیوار صفویه و بخشی از دیوار ناصری است، شهرداری تهران تمهیدات لازم را برای نوسازی، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری آن انجام داده و بسته‌ای متناسب با شرایط منطقه در نظر گرفته است. .

انتظار می رود این خانه که یک فضای رویداد منحصر به فرد است، در سال ۲۰۱۸ برای استفاده عمومی بیشتر در نظر گرفته شود و از خانه کودک ابتهاج در راش شروع شود، در حالی که سازمان میراث فرهنگی ثبت نام در فهرست میراث ملی را به تاخیر انداخت. برای همیشه ویران شد و خانه ای در خیابان انوشیروان حوالی فردوسی تهران که تا سال ۱۳۶۳ قبل از مهاجرت به آلمان در آن زندگی می کرد، از اهمیت ویژه ای برخوردار است و به دلیل داشتن چوب ارغوانی رنگ در فهرست آثار ملی کشور در سال ۱۳۷۶ به ثبت رسیده است. .

به اشتراک بگذارید