چگونه با اضطراب در کلاس اولی ها مقابله کنیم آموزش به بچه ها که از مدرسه نترسند


نگرانی دانش آموزان کلاس اولی برای رفتن به مدرسه و ورود به محیط جدید طبیعی است، اما با مدیریت والدین، این اضطراب به راحتی می تواند به علاقه به درس و یافتن دوستان خوب در مدرسه تبدیل شود، بنابراین والدین می دانند چگونه مدیریت کنند. برای مدیریت اضطراب خود و آن ها این گزارش را بخوانید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از فارس، اولین روز مدرسه ام را به یاد دارم، با ذوق و شوق مانتو و شلوار خاکستری پوشیدم و کیفم را روی دوشم انداختم و به جایی رفتم که نرفتم. نمی دانم چطور بود.. چه دنیایی در آن نهفته است. در آن زمان پیش دبستانی و مهدکودک مرسوم نبود و ما با چنین فضای آموزشی آشنایی چندانی نداشتیم، به طوری که تا کلاس اول از محیط مدرسه، دوستان و خیلی چیزهای دیگر خبر نداشتیم.

زیر آفتاب داغ با تمام لباس‌هایم ایستادم و پدرم از من عکس یادگاری گرفت که آفتاب چشمانم را نیمه باز کرد. دست پدر و مادرم را گرفتم و به سمت مدرسه در خیابانی بالاتر از خانه ما راه افتادم. وقتی دلم پر از هیجان است کجا بروم؟ و اونجا چطوره؟ از پدرم پرسیدم و او پاسخ داد که آرام هستم، اما وقتی به مدرسه رسیدیم، این احساس که الان تنها خواهم بود، کسی را نمی شناسم و پدر و مادرم مرا ترک می کنند، آزارم می داد. به اطراف مدرسه نگاه کردم، دختران زیادی را دیدم و سپس پدر و مادرم که با چشمانی مهربان مرا فرستادند، ترس را از دلم شستند و مرا با خود بردند. بعد از آن روزهای بعد دوستانم را پیدا کردم که با آنها به مدرسه رفتیم و ترسی در دلم نبود.

در تمام این سال هایی که از خدا جان گرفته ام، بچه های زیادی را می بینم و می شنوم که از دوری از پدر و مادر مضطرب هستند و روزهای اول مدرسه برایشان بسیار سخت است، به همین دلیل گریه می کنند و سر کلاس نمی مانند. . یا مادرشان مدام نگران هستند. اما من تعجب می کنم که چرا اینطوری می شود و والدین چه کاری می توانند انجام دهند تا دانش آموزان کلاس اولی با محیط مدرسه و سایر بچه ها در روزهای اول کنار بیایند و کلاس های دیگر غیر از کلاس اول وارد کلاس جدید شوند. ملاقات با معلمان و دوستان جدید می تواند باعث اضطراب شود. حالا که اول مهر است، این گزارش می تواند در این زمینه به خانواده ها کمک کند.

بچه ها مضطرب هستند یا والدینشان؟

خورشید کتال روانشناس کودک و نوجوان درباره اضطراب مدرسه می گوید: یکی از معضلاتی که این روزها خانواده ها با آن مواجه هستند ترس از رفتن به مدرسه به خصوص برای کلاس اولی ها و پیش دبستانی ها است، گاهی اوقات خود والدین به دلیل اضطراب جدایی از فرزندشان دچار می شوند. تجربیات شخصی یا مسائل دیگر یا واکنش کودک به اتفاقاتی که برای کودک خواهد افتاد یا در مدرسه چگونه با او رفتار خواهد شد. آنها نمی دانند چه انتظاری دارند.بنابراین مادران به خصوص فکر می کنند که فرزندانشان مضطرب هستند. سابقه ای از مدرسه داشته باشید.گاهی اوقات این تجربیات یا سخنان والدین یا دیگران است که آنها را می ترساند.پس اولین نکته این است که تشخیص دهید چه کسی مضطرب است: والدین یا فرزندان؟

نکته دیگر، اگر تشخیص دهیم کودکمان مضطرب است، اولین قدم این است که از نزدیک با او صحبت کنیم. مثلاً وقتی می‌خواهیم مدرسه بخریم، باید از او در مورد مدرسه و کارهایی که می‌تواند در آنجا انجام دهد بپرسیم، مثلاً دوستان زیادی پیدا کند، معلم‌های مهربان پیدا کند، تفریح ​​کند و یاد بگیرد و در نهایت از او بپرسیم که چه کاری دارد. احساس می کند. این مسایل. به عنوان مثال: “در مورد آشنایی با یک محیط جدید، انجام بازی های جدید و پیدا کردن دوستان جدید چطور؟”

* چگونه می توان اضطراب را در کودکان مدرسه ای مدیریت کرد؟

امسال، دو سال پس از تعطیلی مدارس به دلیل شیوع ویروس کرونا، به غیر از دانش آموزان کلاس اولی و پیش دبستانی، سایر کودکان در مقاطع تحصیلی دیگر ممکن است نگران رفتن به مدرسه باشند. بنابراین والدین باید بسیار مراقب باشند که باعث ایجاد اضطراب در کودکان نشوند.

سپیده بشول روانشناس کودک و نوجوان در این باره به خبرنگار فارس گفت: از رفتن فرزندانتان به مدرسه خوشحال باشید، به آنها یادآوری کنید که یک سال بزرگتر هستند، دلیل شادی و جشن است، در مدرسه می توانند با دوستان باشند. دوباره و آزاد باشید پس حرف اطرافیان و کسانی که به بچه ها اطلاعات بد و غلط در مورد مدرسه می دهند سعی کنید بدون توجه بچه ها را از آنها دور کنید مثلا ممکن است یکی بگوید: وای این مدرسه دوباره باز شد. قصه های همیشگی و تکراری، دردسرهای ما دوباره شروع شد!» اینها چیزهایی است که نگرش بچه ها را نسبت به درس و مدرسه منفی می کند.

اما برای کلاس اولی ها خوب است قبل از رفتن به مدرسه مهارت هایی را تمرین کنند، احوالپرسی، نحوه دوست یابی، دعوت از دوستان برای غذا خوردن یا صحبت قطعا بخشی از این مهارت هاست. اما بهتر است حرف شما جنبه نصیحت و امر و نهی نداشته باشد.

بشول می گوید: بهتر است والدین در روزهای اول مدرسه فرزندان خود را همراهی کنند، این کار به کودک اطمینان و امنیت می دهد و مطمئن می شود که هرگز او را رها نخواهید کرد، اگر والدین مدرسه اجازه دادند به کودک مراجعه کنید. در روز اول کلاس و او را به مدرسه و کلاس و سایر مکان های مدرسه معرفی کنید. ضمناً در مورد زیبایی کلاس رفتن و یادگیری می توانید برای او داستان بگویید و سپس به او اطمینان دهید که او را انتخاب خواهید کرد. بعد از کلاس یا سرویس او را به خانه می آورد.

خوب است در روزهای اول مدرسه، کتاب، دفتر، لوازم التحریر و چیزهای دیگر را در کیف با نام فرزندتان قرار دهید، این کار به کودک اعتماد به نفس بیشتری می دهد. اگر کودک احساس نگرانی و اضطراب می کند، به جای نادیده گرفتن او، سعی کنید با او صحبت کنید، از او در مورد احساساتش درباره مدرسه بپرسید، اگر چیزی برایش مبهم است، آن را روشن کنید و اگر چیزی در مدرسه او را آزار می دهد، با همدلی. با او تا خیالش راحت شود.

مثلاً فرزند شما روز اول از مدرسه به خانه می آید و با ناراحتی می گوید که دوست ندارد با دستش بغل شود، احساس بدی دارد و دوست ندارد کنار دستش بنشیند. دلیلش را از او بپرسید و اگر پاسخ قانع کننده ای نداشت به او پیشنهاد دهید با اجازه معلم محل را عوض کند یا چند روز دیگر به او و همکلاسی اش فرصت دهید تا با هم دوست شوند. به او یادآوری کنید که به تدریج با مدرسه و بچه ها آشنا می شود، مدرسه جای خوبی است و جای نگرانی ندارد.

* مطمئن شوید که بچه ها بعد از مدرسه تنها نمی مانند

یکی از نگرانی‌هایی که ممکن است کودکان در روزهای اول مدرسه داشته باشند، تنها ماندن بعد از مدرسه است، از ترس اینکه والدینشان آنها را دنبال نکنند، نتوانند به خانه برگردند یا خدمات را از دست بدهند. بشول در این رابطه می گوید: یک راه حل خوب این است که ابتدا با فرزندتان صحبت کنید و به او اطمینان دهید که تحت هیچ شرایطی او را تنها نخواهید گذاشت، اگر می خواهید به دنبال او بگردید، حتماً درب منزل زنگ مدرسه به صدا در می آید. ، اگر سرویسی هست که باید برایش بیاورد، فرزندتان را به راننده سرویس معرفی کنید و به راننده سرویس تاکید کنید که فرزندتان هیچ وقت عقب نخواهد ماند.البته بهتر است مسیر را از خانه به فرزندتان آموزش دهید. به مدرسه می رود، اما تاکید کنید که او هرگز خدمتی را از دست نمی دهد یا او را تنها می گذارید.

جدا از همه این تاکیدات، بهتر است نام، شماره تلفن و آدرس خود را روی یک کاغذ بنویسید و در جیب کودک بگذارید.

* بچه ها را به خانه خوش آمدید

یکی دیگر از مواردی که می تواند اضطراب کودکان را در روزهای اول مدرسه کاهش دهد، داشتن شخصی در خانه است که از آنها مراقبت کند. اگر فرزندتان به تنهایی به خانه می آید یا از خدمت او را تحویل می گیرند، حتماً با مهربانی و اشتیاق از او استقبال کنید تا به او بفهمانید که تنها نیست، به حرف های او در مورد مدرسه گوش دهید، اضطراب او را کاهش دهید و ناهار بخورید. نظم و انضباط را در زندگی او به موقع اعمال کنید.

بشول تأکید می‌کند که بهتر است به‌عنوان مثال، اگر مشکلی به والدین دارند، هرگز به آنها نگویید تا در کودکان نگرش منفی نسبت به رفتن به مدرسه یا ترس و خاطرات بد مدرسه ایجاد نشود. کلاس اولی، آن را تکرار نکنید، در عوض با کلمات خوب و خاطرات خوب او را تشویق کنید که به مدرسه برود.

نکته آخر اینکه مقدار مشخصی از اضطراب برای انسان کاملا طبیعی است که باعث تحرک او می شود، بنابراین والدین نگران کم بودن اضطراب فرزندان خود نباشند، اگر این مقدار زیاد است با کودکان برخورد کنند. . در مورد این موضوع صحبت کنید و راه های مختلفی را برای تشویق کودکان امتحان کنید. به طرز متناقضی، گاهی اوقات این نگرانی ها ادامه می یابد و مانع از رفتن بچه ها به مدرسه می شود و والدین هیچ کاری نمی توانند انجام دهند. در این زمینه می توانید فرزند خود را به مشاور کودک معرفی کنید. تجربیات خود را از رفتن فرزندانتان به مدرسه برای ما بنویسید.

به اشتراک بگذارید