چگونه واژن سالم داشته باشیم؟ (12 ترفند ساده)


خشکی واژن یکی از آن اتفاقات ناخوشایند است که ممکن است برای هر فردی اتفاق بیفتد. اگر قصد دارید تابستان امسال سفر کنید ، نباید اجازه دهید خشکی واژن تعطیلات شما را خراب کند. مقابله با درد واژن و خارش در خارج از منزل به هیچ وجه خوب نیست ، به خصوص اگر هوا گرمتر از همیشه باشد.

مهمترین نکته ای که همیشه باید به خاطر داشته باشید این است که مطمئن شوید از بدن خود درست مانند ظاهر خود مراقبت می کنید. همانطور که از پوست و مو خود مراقبت می کنید و از پاک کننده ها و مرطوب کننده ها برای مراقبت و تغذیه پوست و موهای خود استفاده می کنید ، باید نگران سلامت واژن خود نیز باشید.

5 تا از بهترین ژل های سفت کننده واژن در ایران

واژن یک اندام شگفت انگیز است. این بدنه دارای مکانیزم داخلی برای خود نظافت است. از یک طرف ، واژن آنقدر قوی و سرسخت است که در برابر مشکلات زایمان مقاومت می کند و در عین حال آنقدر حساس است که به ما اجازه می دهد لذت رابطه جنسی را احساس کنیم. اما گاهی اوقات مشکلات واژن می توانند واقعاً آزاردهنده باشند. به همین دلیل است که ما باید از یک اندام مهم مراقبت کنیم و سلامت آن را نادیده نگیریم.

دکتر نیگهات عارف اخیراً در حساب اینستاگرام خود گفته است: “همانطور که صورت را مرطوب می کنیم تا تازه و شاداب بماند ، باید واژن را نیز مرطوب نگه داریم.”

نکات مهم در مراقبت از واژن

از آنجا که مقاله امروز ما در مورد راه هایی برای داشتن یک واژن سالم است ، در اینجا 10 مورد از بهترین روش ها برای مراقبت از واژن شما آورده شده است. این روش ها به ویژه در تابستان و در هوای گرم مفید است.

1- از رژیم غذایی مناسب برای واژن پیروی کنید

اگر مقدار زیادی آب می نوشید ، به ویژه در روزهای گرم ، علاوه بر خوردن غذاهای حاوی آب فراوان مانند خیار ، می توانید به هیدراته و هیدراته نگه داشتن واژن خود کمک کنید. چای سبز همچنین دارای خواص فوق العاده زیادی است و علاوه بر هیدراته نگه داشتن واژن ، از عفونت های دردناک مجاری ادراری نیز جلوگیری می کند.

جدا از این موارد ، نباید غذاهای پروبیوتیک مانند ماست ساده ، کیمچی و میسو را فراموش کنید. این غذاها به حفظ تعادل باکتری های سالم در بدن ما کمک می کند. باکتری های سالم بدن را از عفونت قارچی یا عفونت BV (واژینوز باکتریایی یا عفونت باکتریایی واژن) منع می کند.

2- واژن را با صابون نشویید

استفاده از صابون برای شستن واژن تعادل باکتری های سالم و سطح pH این اندام را تغییر می دهد. می توانید قسمت بیرونی و کشاله ران را با صابون بشویید ، اما برای شستن واژن از صابون استفاده نکنید. واژن به خودی خود می تواند داخل را تمیز کند و نیازی به انجام هیچ کاری نیست.

همچنین ، به هیچ وجه نباید از دوش واژینال استفاده کنید ، زیرا این کار تمام باکتری های خوب موجود در واژن را از بین می برد و باعث عفونت شما می شود.

3- رابطه جنسی بیشتری داشته باشید

بله شما آن را درست خواندید! ترشحات تولید شده توسط واژن هنگام تحریک به حفظ رطوبت و قابلیت ارتجاعی پوست در این اندام کمک می کند. این امر از آتروفی واژن ، به ویژه در زنان یائسه جلوگیری می کند. برخی تحقیقات همچنین نشان می دهد که رابطه جنسی می تواند به تقویت کف لگن و جلوگیری از افتادگی واژن کمک کند. همچنین ، هرچه رابطه جنسی بیشتری داشته باشید ، میل جنسی شما نیز بیشتر می شود. در واقع ، این یک بازی برنده برای همه است!

4- از حمام حبابی معطر زیاد استفاده نکنید

اگرچه هیدراتاسیون طولانی مدت و ماندن در حمام حبابی واقعاً خوب است ، اما استفاده مکرر از حمام حبابی ، مانند صابون و دوش واژن ، تعادل pH واژن را تغییر می دهد و باعث عفونت هایی مانند برفک یا واژینوز می شود. آنها با خارش همراه هستند.

5. تمام موهای ناحیه تناسلی خود را تراشیدن نکنید. موهای خارجی واژن شما را از خط و خش و زخم در حین رابطه جنسی محافظت می کند

شاید شما این را دوست نداشته باشید ، اما واقعیت این است که موهای تناسلی برای سلامت واژن و همه دستگاه تناسلی ضروری است. این موها از پوست ظریف اطراف ورودی واژن و دستگاه تناسلی در برابر اصطکاک و خراش در هنگام رابطه جنسی محافظت می کنند. بنابراین ، اگرچه طرفداران بیشتری برای حذف موهای بیکینی به سبک “هالیوود” اضافه می شوند ، اما حفظ موهای تناسلی بسیار بهتر و سالم تر است. به جای تراشیدن یا برداشتن تمام آن موها ، بهتر است همیشه آنها را تمیز نگه دارید و موهای این ناحیه را تمیز و مرتب نگه دارید.

6- از روان کننده های طبیعی استفاده کنید

هیدراته و سالم نگه داشتن پوست بخش مهمی از روال روزانه مراقبت از پوست ما است. اما آیا به پوست صورت یا اندام های واژن نیز همان توجه را می کنید؟ واژن ما در طول ماه ترشحات طبیعی متفاوت و متغیری تولید می کند. اما تغییرات هورمونی ناشی از استرس ، بارداری ، یائسگی و چندین عامل دیگر می تواند تعادل این ترشحات را بر هم زده و باعث خشکی واژن شود.

بنابراین هنگام مراقبت از پوست صورت و دستان خود ، سعی کنید از یک روان کننده با کیفیت خوب با pH مناسب به عنوان بخشی از فرایند مراقبت روزانه واژن خود استفاده کنید. همچنین قسمتهای خارجی واژن را فراموش نکنید. خشکی واژن نه تنها قسمت داخلی بدن ، بلکه لب ها و کلیتوریس را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین مطمئناً روان کننده است (به آنها ژل های روان کننده می گویند) برای مرطوب نگه داشتن این قسمت ها مناسب است. ژل روان کننده چیست؟ عوارض جانبی و 6 کاربرد جالب که باید بدانید.

7- تامپون را به طور مرتب عوض کنید

استفاده طولانی مدت از تامپون می تواند باعث ناراحتی ، بو و در بدترین حالت ، سندرم شوک سمی شود. البته این بسیار نادر است و از هر صد هزار زن در دوران قاعدگی ، فقط 1 تا 17 نفر از سندرم شوک سمی رنج می برند.

اگر تامپون را دیر عوض کنید ، واژن خشک می شود و به شما نیش می زند. اگر این اتفاق افتاد ، چند ساعت را بدون تامپون بگذرانید و از یک نوار بهداشتی و حتی مقداری روان کننده استفاده کنید تا احساس راحتی کنید. شما باید تامپون را حدود 4 تا 5 بار در روز عوض کنید. بهتر است شب ها بدون تامپون باشید و از پد استفاده کنید تا سلامت واژن به خطر نیفتد.

برای پمپاژ خون به داخل واژن ورزش کنید

همه می دانند که ورزش برای سلامتی بدن مفید است. اما آیا می دانید که ورزش باعث تقویت سلامت واژن می شود؟ ورزش باعث افزایش جریان خون به واژن می شود و نه تنها به سالم ماندن آن کمک می کند ، بلکه شکل واژن را نیز حفظ کرده و از فروپاشی آن جلوگیری می کند. ورزش منظم همچنین در حفظ تعادل هورمونی م ،ثر است ، که به نوبه خود به سلامت واژن کمک می کند.

9- تقویت کف لگن

اگر متوجه شدید که لباس زیر پس از سرفه یا عطسه یا بعد از فعالیت به دلیل ادرار ناخواسته خیس می شود ، وقت آن است که تمرینات تقویت کننده لگن را دنبال کنید. این تمرینات به بهبود کنترل مثانه و افزایش تحریک شما در طول رابطه جنسی کمک می کند.

وقتی به دستشویی می روید می توانید به طور داوطلبانه جریان ادرار را متوقف کنید ، درست است؟ برای این کار ماهیچه های لگن را منقبض کنید. اکنون برای تقویت کف لگن باید همین کار را انجام داد. یعنی ماهیچه های لگن را 10 تا 15 بار پشت سر هم منقبض کنید. به یاد داشته باشید که ماهیچه های لگن خود را منقبض کنید ، نه عضلات شکم یا ران.

12- اندام های جنسی خود را بشناسید

واژن هر کس متفاوت است و هیچ دو نفر دقیقاً شبیه هم نیستند. مانند بزرگ کردن معمول سینه ، شما باید علائم واضح داخل واژن مانند خونریزی نامنظم ، بوی تند ، ترشحات غیر معمول یا خارش را بررسی کنید تا مطمئن شوید هیچ مشکلی وجود ندارد. در صورت وجود با پزشک عمومی خود مشورت کنید.

علاوه بر این ، باید به قسمتهای بیرونی و بیرونی واژن توجه کنید و توده ، جوش یا توده را بررسی کنید. حتی می توانید پشت خود را دراز کنید و از آینه دستی برای مشاهده کامل تمام قسمت های واژن استفاده کنید. اگر این کار را به طور منظم انجام دهید ، می توانید به محض بروز مشکلات یا مشکلات غیرمعمول متوجه شوید.

حتما بخوانید: مواد مغذی که زنان در هر رده سنی و شرایط برای سلامتی به آنها نیاز دارند

امیدواریم مطالب این پست برای شما مفید واقع شده باشد. همیشه شاد و سلامت باشید.

فونت 1 فونت 2

دیدگاهتان را بنویسید