کاهش قابل توجه اکسیژن و گرمای بیش از حد جو باعث تلف شدن ماهی در دریاچه انجلی شده است.


سید حسن جعفری رئیس اداره محیط زیست انصالی گفت: تعداد زیادی ماهی در این تالاب تلف شده اند: گرمای بیش از حد، کاهش آب و کمبود اکسیژن از دلایل اصلی این مشکل است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرسا انصالی رئیس اداره محیط زیست از تلف شدن ماهی های زیادی در این تالاب خبر داد.

سید حسن جعفری گفت: با وجود گشت و کنترل و تماس های منظم همشهریان، در منطقه غرب تالاب انزلی با تعداد زیادی تلفات ماهی مواجه شدیم.

وی افزود: علت اصلی این مشکل گرمای بیش از حد هوا، کم عمق شدن آب و در نتیجه کمبود اکسیژن است. نمونه برداری و تحقیقات بیشتر در منطقه برای بررسی علت تلفات این ماهیان انجام و نتایج اعلام خواهد شد.

جعفری با توجه به اینکه تالاب انجلی یک موضوع بین المللی است، از همه مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی، جوامع محلی، ذینفعان و شهروندان تالاب خواست تا با همدلی و همدلی بیشتر موضوع تالاب انجلی را حل کنند. این زیستگاه گرانبها زیستگاه گونه های مختلف ماهی و جانوران است که باید برای نسل های آینده حفظ شود.

همچنین حدیس کلانتری رئیس اداره پایش تالاب انجلی گفت: به محض دریافت گزارش در روز یکشنبه ۵ تیرماه، کارشناسان این اداره نظارت و نمونه برداری از منطقه تلف شده ماهی در غرب کشور انجام دادند. تالاب بین المللی انصالی و بررسی های بیشتر باید با تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی بر روی نمونه های آب تالاب انجام شود.

وی افزود: بر اساس نتایج به دست آمده از گزارش های قبلی، کم عمق شدن تالاب منجر به رشد بیش از حد گیاهان آبزی شده است که منجر به کاهش سطح اکسیژن محلول در تالاب شده است. هوای گرم در چند روز گذشته این مشکل را تشدید کرده و باعث شده است که سطح اکسیژن محلول در ساعات اولیه صبح به شدت کاهش یابد و باعث تلفات بی‌سابقه ماهی‌ها در منطقه شود.

کلانتری اضافه کرد: طی روزهای آینده چندین نوبت نمونه برداری از نقاط مختلف تالاب برای بررسی و گزارش دقیق تر انجام خواهد شد.

به اشتراک بگذارید