کاهش محبوبیت رئیسی به ۲۸ درصد دروغ است: پاسخ روزنامه دولت به نظرسنجی


نظرسنجی های مراکز معتبر افکارسنجی داخلی حاکی از امید ایرانیان به آینده، افق روشن و رضایت نسبی از وضعیت اجتماعی خود و عملکرد دولت در برخی زمینه هاست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، روزنامه ایران در پاسخ به بررسی «گروه ایستایی» که در هفته آخر خرداد ۱۴۰۱ انجام شد، ۲۸ درصد از عملکرد ابراهیم رئیسی راضی بودند.

به گزارش روزنامه ایران، نظرسنجی های انجام شده توسط نظرسنجی های معتبر داخلی حاکی از امید به آینده، روشن بودن افق و رضایت نسبی ایرانیان از وضعیت اجتماعی خود و عملکرد دولت در حوزه های خاص است. اما در عین حال برخی از منتقدان داخلی حکومت با تکیه بر بررسی های غیرمعتبر از مراکز و نهادهای غربی نتایج کاملا معکوس به جامعه می دهند. به طور کلی استفاده از نظرسنجی های جعلی به عنوان ابزاری برای زیر سوال بردن حریف سیاسی متأسفانه یک پدیده رایج در سیاست داخلی ماست. در میان تلاش‌ها برای ابزاری‌سازی این نظرسنجی، نتایج به‌اصطلاح تحقیقات خارجی مورد استفاده برخی از طیف‌های انتقادی دولت قرار گرفت. این گروه به جای تکیه بر برنامه های مثبت خود و اقناع افکار عمومی با سوابق گذشته یا برنامه آینده، سعی کردند با این راهبرد بدیع، عملکرد یک ساله دولت سیزدهم را زیر سوال ببرند. این طیف حتی راضی نمی شود که دولت را شکست خورده جلوه دهد، بلکه از دولت فراتر رفته و از افق های بسته در ایران صحبت می کند. اگر چه افق واقعاً بسته و ناامیدانه به روی افق این جریان سیاسی باز به نظر می رسد، اما این آینده ایرانیان نیست که به دلیل عملکرد دولت و حرکت داخلی به سمت آن، گشایش را مشاهده می کنند. عدالت بیرونی به قدرت مردم در سال گذشته بستگی دارد.

بیان سخنان پسندیده خود از خارجی ها!

برخی از منتقدان دولت اخیراً به نتایج یک نظرسنجی به اصطلاح سازمانی به نام استاتیس اشاره کردند. دفتر این سازمان در شهر واشنگتن پایتخت آمریکا واقع شده است و همانطور که ادعا شده این نظرسنجی به صورت تلفنی انجام شده است. همین دو گزاره به تنهایی برای زیر سؤال بردن نتایج ادعایی آن کافی است. علاوه بر این، حتی رسانه های اپوزیسیون مرتبط با رژیم آل سعود با استناد به دیدگاه های این نهاد، حملات گسترده ای را علیه دولت سیزدهم سازماندهی کردند. اما یافته‌های این پژوهش، همان نکاتی را نشان می‌دهد که این طیف از منتقدان دولت و رسانه‌های فارسی‌زبان مرتبط پیش از این بر آن تاکید کرده‌اند. این همپوشانی یافته های این به اصطلاح نظرسنجی با ادعای این منتقدان، همچون شاهدی است که از غیب دریافت کرده اند. به عبارت دیگر، برای این طیف، مهم‌تر از اینکه یافته‌ها چقدر علمی و دقیق هستند، به ادعای خود پایان دهند. آنچه این منتقدان سال‌ها بر آن تاکید می‌کنند، نارضایتی از عملکرد دولت، بی‌آینده‌ای برای ایرانیان و سرخوردگی از جریان‌های سیاسی کنونی نیست، بلکه در این مورد زمانی است که یک نهاد آمریکایی این گفته‌ها را تایید می‌کند! چرا نباید تشویقش کنند؟ به احتمال زیاد طبق هماهنگی های قبلی ادامه خواهد یافت.

یافته های موسسات نظرسنجی داخلی

با وجود این، یافته‌های تحقیقات و بررسی‌های نهادها و سازمان‌های داخلی حکایت متفاوتی از ایران دارد. این روایت نه همه مشکلات را حل شده تلقی می کند و نه ادعا می کند که همه ایرانیان از وضعیت موجود رضایت کامل دارند. بلکه بیانگر کمبودها و مشکلات اقشار مختلف است. از سوی دیگر به این نکته اشاره می کند که ایرانیان نه تنها افق آینده را بسته نمی بینند، بلکه با امید به آینده می نگرند. بخش عمده این امید به آینده، عملکرد دولت سیزدهم در سال گذشته است. به ویژه مردم در این نظرسنجی ها و تحقیقات نشان داده اند که می دانند دولت جدید چه مشکلات و موقعیت هایی را به ارث برده است و به کدام سمت حرکت می کند. این داده ها که حاصل تحلیل نتایج آخرین بررسی های معتبر در خرداد و تیر ۱۴۰۱ است، برداشت مردم از شرایط عمومی کشور به عنوان عامل مشکلات اقتصادی، مقابله با کرونا، سیاست خارجی، عمومی است. شادی و رضایت و واقعیت. برخلاف نظرسنجی ادعایی یک موسسه آمریکایی که به نظر می رسد از کشور دیگری گزارش می دهد.

دولت سیزدهم میراثی از بدعهدی های گذشته دارد

اگرچه دولت سیزدهم تمایلی به بیان همه مشکلات به ارث رسیده از دولت قبل ندارد، اما یافته های بررسی ها و نظرسنجی ها نشان از آگاهی مردم از این میراث دارد. در این راستا نتایج نظرسنجی مراکز معتبر نشان می دهد که ۵۲ درصد مردم معتقدند در دهه گذشته اقدامات و اقدامات مناسبی برای حل مشکلات اقتصادی کشور انجام نشده است.

مسائلی مانند ۴۲۰۰ تومانی که این دولت به ارث رسیده نشان می دهد که چقدر این باور ایرانی درست است. علاوه بر این، دولت سیزدهم برنامه نمایشی را کنار گذاشت و پروژه های عمرانی بیهوده ای را آغاز کرد و بر تکمیل پروژه های نیمه کاره رها شده توسط دولت های گذشته متمرکز شد. از آن به عنوان “جنبش برای تکمیل پروژه های نیمه تمام” یاد می شود. دلیل این تصمیم این است که حدود یک میلیون پروژه در کشور به بن بست رسیده و عدم اجرای آن از سوی دولت های قبلی منجر به هدر رفت منابع ملی شده است. بر اساس چنین وضعیتی است که نتایج این بررسی ها معتبر و واقعی تلقی می شود.

بیش از ۵۲ درصد معتقدند علت اصلی تورم و مشکلات اقتصادی در کشور عملکرد نامناسب دولت قبل است چرا که در دهه گذشته هیچ اقدام موثری برای حل مشکلات اقتصادی انجام نشده است.

رضایت از عملکرد دولت در مقابله با کرونا و درمان

یکی از اولین برنامه های دولت سیزدهم مقابله با کرونا بود. در این شرایط دولت دو هدف را در رویکرد «تامین نان و نجات جان»، بهبود وضعیت اقتصادی و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در کشور دنبال کرد. در آغاز عملیات دولت روزانه حدود ۷۰۰ ایرانی جان خود را از دست می دادند. اما در سال اول دولت سیزدهم تعداد فوتی های ناشی از کرونا در برخی روزها به صفر رسید. در همین راستا نتایج نظرسنجی نشان دهنده رضایت مردم از عملکرد دولت در حوزه مبارزه با کرونا است.

بر اساس یافته های این مراکز نظرسنجی، ۸۳ درصد از مردم عملکرد دولت سیزدهم در مقابله با کرونا را “موفق” ارزیابی کرده اند. همچنین ۷۴ درصد از مردم خود را از مراقبت های بهداشتی در کشور «راضی» اعلام کردند.

موفقیت دولت در گسترش یارانه ها

دلار ۴۲۰۰ تومانی به کشور تحمیل شد و حتی حامیان دولت سابق نیز با آن مخالفت کردند. اما بعدها که شکست های این سیاست و فسادها و رانت های ناشی از این سیاست غلط اقتصادی مشخص شد، دولت قبل اراده ای برای حل این مشکل نشان نداد. هرچند برخی انفعال دولت قبل را ناشی از سرمایه اجتماعی پایین و عدم امکان بسیج صحیح امکانات می دانند، اما این جراحی تحمیلی به دولت سیزدهم واگذار شد. امروز با گذشت نزدیک به دو ماه از اجرای این اصلاح اقتصادی، بررسی‌ها نشان می‌دهد که بیش از ۵۰ درصد مردم معتقدند دولت موفق شده است یارانه‌ها را رواج داده و یارانه‌های نقدی جدید را به موقع ارائه کند. این مؤید درستی و کارشناسی این برنامه اقتصادی دولت است. علاوه بر این، مردم قاچاق مواد غذایی به خارج از کشور، احتکار داخلی و کمبود جهانی مواد غذایی ناشی از جنگ در اوکراین را سه عامل موثر بر قیمت مواد غذایی ارزیابی کردند.

جایگاه مطلوب ایران در عرصه بین المللی

در حوزه سیاست خارجی، ارزیابی ها و یافته های پژوهشی نشان از مهر تایید مردم بر سیاست تعامل و توسعه با همسایگان دارد که دولت سیزدهم به عنوان اولویت سیاست خارجی آن را دنبال می کرد. در همین راستا آیت الله رئیسی در اولین نشست خبری خود تاکید کرد که سیاست خارجی دولت سیزدهم از برجام شروع نمی شود و محدود به برجام نخواهد بود. اما یافته های نظرسنجی حاکی از رضایت مردم از سیاست خارجی متوازن کشور در دولت سیزدهم است. به این ترتیب، «ارزیابی مردم از جایگاه ایران در صحنه بین المللی» نشان می دهد که بیش از ۵۰ درصد مردم معتقدند که جایگاه ایران در صحنه بین المللی «بسیار مطلوب» است، در حالی که ۲ سال پیش بیش از ۵۷ درصد از مردم آنها را ارزیابی می کردند. موقعیت کشور نامطلوب و بسیار نامطلوب است.

رضایت عمومی و شادی در زندگی

یافته های بررسی های انجام شده در مراکز معتبر داخلی تصویر بسیار متفاوتی را در زمینه رضایت عمومی یا شادی از زندگی برای ایرانیان ارائه می دهد. برخلاف تحقیر نهادهای خارجی و تکرار برخی غربی‌های داخلی، بررسی‌ها نشان می‌دهد که میانگین شادی در سال ۱۴۰۱، ۶۴.۴۱ از ۱۰۰ بوده است. در این راستا پارامترهایی مانند «خودم را فردی فعال و تأثیرگذار می بینم» با امتیاز ۷۲.۳، «به آینده امید دارم» با نمره ۶۹.۴ و «از زندگی خود لذت می برم» با نمره ۶۸.۷. . . در عین حال، نتایج نظرسنجی «اندازه گیری رضایت عمومی» که در خرداد ۱۴۰۱ انجام شد، نشان داد که ۷۵ درصد افراد در سطح بالا و تا حدود زیادی در زندگی آرام و راحت هستند. در این راستا ۹۱ درصد از سطح بالا و تا حدودی سازگاری و همدلی در خانواده خود راضی هستند و ۸۰ درصد معتقدند که «مردم در کارهای خیر شرکت می کنند و به یکدیگر کمک می کنند». ۷۶ درصد به شدت معتقدند که «مردم در مراسم و مناسبت های مذهبی شرکت می کنند». ۶۵ درصد افراد تأکید کردند که در روابط اجتماعی خود با مدارا متقابل رفتار می کنند و ۷۰ درصد از «تامین امنیت عمومی» ابراز رضایت کردند. در حالی که این نتایج نشان می‌دهد که ایران همچنان جامعه‌ای با ثبات و امیدوار به آینده است، اما اگر صحت نظرسنجی‌های خارجی قابل پیش‌بینی باشد، امروز نشانه‌ای از ثبات و یکپارچگی ایران باقی نمانده است.

به اشتراک بگذارید