گفتگویوز ങ്ങൾ زمزمه استعفای وزرا بین مجلس و دولت قوی می شود/ کابینه جدید تشکیل می شود؟


همانطور که از اخبار این روزها برمی آید رئیس جمهور گوش به زنگ اعتراضات جامعه به وضعیت بد اقتصادی بود و قبل از اینکه مجلس استیضاح وزرای ضعیف کابینه را آغاز کند، استعفا داد و تشکیل کابینه را در دستور کار خود قرار داد. . شاهد این مدعا انتشار اخبار ضد و نقیض درباره استعفای عبدالملکی وزیر مستعفی کار بود که هفته گذشته بارها تایید و تکذیب شد اما در نهایت به پایان رسید; یعنی قبل از استیضاح مجلس، برخی از نمایندگان می گفتند بین مجلس و دولت توافق شده که دولت اصلاح شود و کابینه تغییر کند.

اکنون زمزمه هایی مبنی بر ادامه ترمیم کابینه این بار با حضور فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت شنیده می شود. به گفته محسن دهنوی، وزیری که اولین کارت زرد کابینه سیزدهم را دریافت کرد، هیئت رئیسه در نهایت مانع اصلی نمایندگان برای اعلام وصول استیضاح تاکنون شد. استیضاح او پذیرفته شد. سید نظام الدین موسوی سخنگوی هیات رئیسه مجلس از طرح اولین طرح استیضاح وزیر دولت سیزدهم در مجلس و ارسال طرح استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد. کمیسیون تخصصی «عدم مدیریت صحیح صنعت خودرو و عمل نکردن به وعده های وزیر صمت» دلیل اصلی استیضاح فاطمی امین بود. بنابراین اگر وزیر صمت استعفا دهد یا دولت برکناری او را به تعویق بیندازد، این بار مردم بحرین به استیضاح او پشت کرده و چاره ای جز تسلیم این تخصص گسترده و طولانی ندارند. گزینه های وزارت کاربولد. اما نوری گسله، نماینده یازدهم مجلس، تردید دارد که دولت بتواند جایگزین های عملی و کارشناسی شده برای جایگزینی وزرای ضعیف تر ارائه دهد و معلوم نیست چنین فردی در اطراف دولت باشد یا خیر!

دولت بلافاصله برای تعمیر کابینه شتافت

اما اکنون که نمایندگان وابسته به دولت دست به کار شده اند، گروه اقتصادی دولت را به اصلاح ترغیب می کنند و بهتر است دولت به این موضوع پاسخ مثبت داده و در این اصلاح و احیاء سریع عمل کند. همانطور که گفته شد یکی از وزرای مورد انتقاد این روزها سیدرضا فاطمی امین وزیر صمت است که در پی استعفای عبدالملکی وزیر صمت از سوی برخی نمایندگان کلیدی تشویق به استعفا می شود. به عنوان مثال شهریار حیدری نماینده مردم در خزر شیرین، سرپل سحاب و گیلانغرب در جلسه علنی روز یکشنبه خطاب به رئیس جمهور گفت: یک تشکل عریض، طولانی و مؤثر را رها کنید. مدت زیادی طول کشید تا رئیس مرکز ارتباطات این وزارت، توقف فعالیت فاطمی امین را تکذیب کرد. دولت. رئیس مرکز ارتباطات این وزارتخانه در توئیتی نوشت: فاطمی امین امشب (یکشنبه شب) ساعت ۲۳ (یکشنبه شب) مهمان برنامه خط اول رسانه ملی است تا پاسخگوی سوالات مردم و تشریح عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد. ” همانطور که وزیر صمت در مجمع عمومی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد، وزارت صمت خود را در حضور مردم مسئول می داند و به عهد خود عمل می کند.

یک تکذیب تایید شده

همانطور که وزیر سابق کار، تعاون و رفاه اجتماعی نیز خبر استعفای خود را تکذیب کرد، بعید به نظر می رسد که این تکذیبیه ها در مواجهه با وزیر صمت ادامه یابد. چرا که طبق اخبار رسیده عده ای از جمله بذرپاش در حال تهیه طرحی برای دو وزارتخانه کار و صمت هستند. سایت دیده بان ایران نیز در تیتری با عنوان «حاجی بابا لابی می کند، بذر می پاشد، به وزارت کار می رسد» به این موضوع پرداخت. از این رو در روزهای نخست برخی از نمایندگان که از طرفداران سرسخت دولت سیزدهم بودند با اکثریت قاطع در کابینه نخست وزیری رای آوردند و البته پس از دریافت این حمایت در انتخابات، کرسی های وزارت دارایی و کشاورزی را به دست گرفتند. احتمال وجود دارد و تغییرات در گزینه سوم یا چهارم همچنان به فکر سهم بزرگی از دولت هستند. این از سخنان برخی نمایندگان مجلس مشخص می شود که حتی به تلاش برخی نمایندگان برای فشار بر دولت برای تحمیل گزینه عضویت در کابینه در صفحات مجازی خود پاسخ دادند. زمانی که رهبر معظم انقلاب تاکید کردند که نمایندگان در انتصابات دولت دخالت نکنند، عده‌ای با وجود این دستور ضروری، با اکراه به رایزنی‌های پشت صحنه پرداختند و رسانه‌ها و دوستان خود را به وزارت کار وارد کردند. آزمایشی در ولایت گرایی است.»

هیچ کس به احتمال زیاد از این مشکل استقبال نمی کند

از این رو، گلام رضا نوری گسله، نماینده بوستون آباد در واکنش به این موضوع گفت: «از لابی افرادی که در این موضوع نام برده شده اطلاعی ندارم؛ فعلاً مشخص نیست که وی پس از ترک این سمت چه خواهد کرد. نوری گسله پاسخ داد: “نمی دانم؛ اما در این مورد احتمالا هیچکس حاضر نیست به وزارت کار برود، این روزها حال خوشی ندارد و با مشکلات زیادی همراه است.»

این نماینده انتخاب وزیر جدید را حق دولت دانست و گفت: رئیس جمهور می تواند در صورت نیاز به مجلس یک گزینه بدهد. اما نه به زور. همچنین در این صورت دولت باید در انتخاب گزینه پیشنهادی و ارائه آن در مجلس سریعا اقدام کند.

نوری گسله ادامه داد: کابینه نیاز به تغییرات و اصلاحات اساسی در حوزه اقتصادی دارد و دولت باید هر چه زودتر کابینه را تعویض و تعمیر کند.

وی به دولت توصیه کرد برای موفقیت دولت به جای اینکه منتظر استیضاح وزرای ضعیف در مجلس باشد، خود کابینه را اصلاح کند. زیرا نوشتن هر از گاهی وقت گیر است.

فرقی نمی کند که این وزارتخانه توسط مجلس انتخاب شود یا خیر

احمد علیرضا نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با بیجی شارک با مخالفت با نامزدی نمایندگان برای کابینه دولت و اجبار نامزدی برای تصدی این وزارتخانه، گفت: “مردم ممکن است انگیزه های متفاوتی برای این کار داشته باشند. مهم نیست، مهم است که او فردی شایسته است.» اما پس از آن، مسائلی که امنیت ملی را تهدید می کند، مطرح می شود». نماینده مردم تبریز در مجلس تصریح کرد: از آنجایی که وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی بر زندگی اکثر مردم ایران تأثیرگذار است، باید یک فرد شایسته و یک وزیر نظام‌مند در این سمت وجود داشته باشد که بتواند مردم و دولت را به هم پیوند دهد. یارانه بدهد.» اگر بتواند کار را به خوبی انجام دهد، نگران این مشکل و تعابیر مختلف از این کار نیست، بد نیست او را به این وزارتخانه مهم بفرستیم. “بیا بگیریم.” این در حالی است که در شرایط اقتصادی کنونی که دولت در حال ساماندهی کابینه خود است، برخی از نمایندگان مجلس بر این باورند که مسئولیت وزارتخانه های خالی داخل یا خارج از مجلس بر عهده چه کسی است و آنها این موضوع را نوعی سوگیری علیه مجلس نمی دانند. دولت؛ اما سهمیه هر طور که به آن نگاه کنیم سهمیه است و واقعیت این است که عنوان دیگری را نمی توان وام گرفت و تفسیر کرد. به هر حال در این زمینه وقتی دولت اقدام کرد گفت سال به سال ببخشید پارسال!


رهبری دخالت مجلس در امور دولت را تایید نمی کند

محمدرضا رسایی کوچی

برخی از نمایندگان به این موضوع اشاره کرده اند که مجلس به دنبال سهمی از دولت و حضور بیشتر در کابینه است. یعنی یا می خواهند خودشان وارد کابینه شوند یا دولت دیگری را که مورد تاییدشان است تحمیل کنند. من از این موضوع اطلاعی ندارم اما اگر چنین چیزی صحت داشته باشد مورد قبول و قبول رهبری نیست.

نمایندگان می توانند با مشورت دولت افرادی را در داخل یا خارج از مجلس معرفی کنند. رایزنی مخالفتی ندارد اما درخواست مجلس برای فشار بر دولت مورد قبول رهبری قرار نگرفت و بارها مورد انتقاد قرار گرفته است. در واقع نماینده ای که دارای ظرفیت مشورتی است می تواند نظر خود را به دولت در تایید یا رد این گزینه اعلام کند. اما لجبازی دولت برای استفاده از توان و ظرفیت مجلس مورد انتقاد است، نباید این کار را کرد، ما مخالفیم. چرا که اصرار نماینده مبنی بر تحمیل گزینه ویژه از سوی دولت چه در مجلس و چه در خارج از مجلس صحیح نیست، بلکه با سلب حق انتخاب رئیس جمهور در امور دولت دخالت می کند. البته تاکید می کنم پس از موضع گیری رهبری در این خصوص، مجلس نظر خود را برای ورود به انتصابات دولتی تنظیم کرده است.