۱۴۰۰۰ مورد آنفولانزای میمونی در سراسر جهان ثبت شده است که اکثر مردان همجنسگرای آلوده هستند


به گفته مدیر کل WHO، در سال جاری نزدیک به ۱۴۰۰۰ مورد تایید شده آبله میمون از بیش از ۷۰ کشور و منطقه گزارش شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از CGTN، تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت گفت: در سال جاری حدود ۱۴۰۰۰ مورد تایید شده آبله میمون از بیش از ۷۰ کشور و منطقه به سازمان بهداشت جهانی گزارش شده است.

وی گفت: تاکنون پنج مورد فوتی بر اثر ابتلا گزارش شده است که همگی در آفریقا رخ داده است. بیشتر موارد همچنان از اروپا گزارش می شود، عمدتاً در مردان همجنسگرا.

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت گفت: «صرف نظر از توصیه کمیته اضطراری در مورد شیوع، WHO تمام تلاش خود را برای حمایت از کشورها برای توقف انتقال و نجات جان انسان‌ها ادامه خواهد داد.»

سازمان بهداشت جهانی شیوع آنفولانزای میمونی در بیش از ۷۰ کشور را وضعیتی “فوق العاده” اعلام کرده است که اکنون می توان آن را به عنوان یک وضعیت اضطراری جهانی توصیف کرد.

تدروس آدهانوم گبریسوس، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت، علیرغم عدم اجماع اعضای کمیته اضطراری سازمان، تصمیم گرفت این بیانیه را صادر کند. این اولین بار است که رئیس یک سازمان بهداشتی سازمان ملل متحد چنین کاری را انجام می دهد.

تدروس گفت: «به طور خلاصه، ما با شیوعی روبه‌رو هستیم که به سرعت در حال گسترش در سراسر جهان از طریق روش‌های جدید انتقال است که اطلاعات کمی در مورد آن داریم.

وی افزود: می دانم که این روند آسان و ساده ای نبوده و نظرات متفاوتی در بین اعضای کمیته وجود دارد.

وی با بیان اینکه سطح ریسک در دنیا به استثنای اروپا که ریسک بالاست در سطح متوسط ​​است.

اگرچه تب میمون ها برای دهه ها در بخش هایی از مرکز و غرب آفریقا بومی بوده است، ده ها مورد در اروپا، آمریکای شمالی و سایر کشورها در ماه می امسال شناسایی شد.

اعلام وضعیت اضطراری جهانی به این معنی است که شیوع آنفولانزای میمونی یک “رویداد خارق العاده” است که می تواند به کشورهای بیشتری سرایت کند.

به اشتراک بگذارید