۱۴۰۲ سوابق تحصیلی در کنکور قابل اجرا نیست قضاوت در مورد سرنوشت یک جوان در نیم روز جای نگرانی دارد.


سخنگوی کمیسیون ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: در جلسه با رئیس کمیسیون ۹۰ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای کنکور ۱۴۰۲ که حاصل مستندات دانشگاهی بود به تصویب رسید. ، اعمال نخواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایرنا، علی خزریان سخنگو از عدم اعمال سوابق تحصیلی داوطلبان در کنکور ۱۴۰۲ خبر داد.

وی گفت: تعیین سرنوشت یک جوان در نیم روز قطعا سرنوشت یک زندگی را رقم می زند که قطعاً اضطراب و استرس را به همراه دارد و برای کسانی که نمی توانند میزان تحصیلات را در این مدت افزایش دهند به کلاهبرداری و اتفاقات غیرقانونی می پردازند. خلاقیت اخلاق را پیش می برد.

خزریان در گفت و گوی تلویزیونی تاکید کرد: باید این واقعیت را بپذیریم که یک دوره سوابق تحصیلی افراد در کنار کنکور مبنای ارزیابی برای ورود افراد به دانشگاه ها به ویژه بهترین دانشگاه ها است.

وی خاطرنشان کرد: کمیسیون اصل ۹۰ روز پنجشنبه با آقای رئیس جمهور جلسه داشت و این موضوع را با آقای رئیس جمهور در میان گذاشتیم و نیاز به بررسی دارد. همان جلسه با شنیدن دغدغه های جوانان و استقبال از آنان تصمیم گرفت این اطلاعیه را بعد از ۲۴ تیر اعلام کند تا در کنکور ۱۴۰۲ موثر واقع نشود. یک سال دیگر ۱۴۰۲ تصمیم گرفت که سوابق تحصیلی در کنکور اعمال نشود و بعد از ۲۴ تیرماه دست به دست هم بدهند و اعلام کنند تا ما که فکر می کنیم روش قدیم را نمی دانیم یا می خواهیم. حالا برای تصمیم گیری، برای آخرین شانس خود در کنکور شرکت کنید. لذا این مصوبه ۱۴۰۲ کمیته انقلاب فرهنگی مشمول آن نخواهد بود.

از سال ۱۳۹۷ آسیب شناسی شورای عالی انقلاب فرهنگی به شکل جدی تری در دستور کار قرار گرفت و این روند منجر به تصویب این شورا در جلسه ۸۴۳ شد که شاید مهم ترین ماده آن باشد. نتیجه نهایی ۴۰ درصد معدل سوم متوسطه دوم در آزمون سراسری. این مصوبه مجدداً در جلسات شورا مطرح و اصلاح شد و سرانجام در جلسه ۸۶۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی (۲۷ خرداد ۱۴۰۱) به تصویب رسید.

عبدالرسول پورعباس، رئیس سازمان سنجش آموزشی کشور ۹ خرداد گفت: در صورت ابلاغ مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی در نیمه تیرماه، کنکور ۱۴۰۲ را بر همین اساس برگزار خواهیم کرد. اما اگر تاییدیه در آن روز به موسسه سنجش ابلاغ نشود، آزمون ورودی برگزار می شود. ما سال آینده را مانند سال ۱۴۰۱ انجام خواهیم داد.

به گفته وزیر علوم، در کنکور ۱۴۰۱ سوابق تحصیلی یعنی معدل نهایی کنکور سراسری که در ۱۰ حوزه برای دانش آموزان سال دوازدهم برگزار می شود، تاثیر مثبتی بر نتایج داوطلبان دارد. کنکور امسال با توجه به نتیجه دقیق برگزار نمی شود. تاثیر مثبت یعنی اگر داوطلبی در کنکور رتبه پایینی کسب کند اما معدل دوازدهم متوسطه او بالا باشد مثلا ۲۰ رتبه نهایی کنکور هم افزایش پیدا کند. میزان این افزایش بستگی به نسبت معدل این داوطلب به سایر رقبا دارد اما در هر صورت اثر افزایشی دارد. همچنین نتیجه خوب این است که اگر همان داوطلب رتبه بالاتری در کنکور کسب کند اما معدل علمی کمتری داشته باشد، این معدل تاثیری در رتبه کنکور او نخواهد داشت.

به اشتراک بگذارید