۷۰ درصد مردم گیلان چاق هستند و باید مراقب باشند که هپاتیت ویروسی سرایت نشود


به مناسبت ۱۵ مرداد روز جهانی هپاتیت رئیس مرکز تحقیقات کبد و هپاتیت دانشگاه علوم پزشکی گیلان نشست خبری فریبرز منصور سخانی و خبرنگاران در آموزش پزشکی رازی برگزار شد. مرکز در رشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از گیل ابراس، دکتر. فریبرز منصور سخانی گفت: مردم گیلان دچار اضافه وزن هستند و باید از شیوع بیماری ها و هپاتیت های ویروسی مانند A، B، C و D مراقبت شود.

دکتر. سوانی افزود: واکسن هپاتیت B برای افرادی که در معرض خطر عفونت هستند، مانند کارکنان مراقبت های بهداشتی در دسترس است. افرادی که در نزدیکی فرد مبتلا به هپاتیت B زندگی می کنند، از مادری مبتلا به هپاتیت متولد شده اند یا همسر فرد آلوده هستند، باید واکسن هپاتیت را دریافت کنند. اما متاسفانه واکسنی برای هپاتیت C وجود ندارد و افراد باید اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهند.

وی با بیان اینکه افزایش آگاهی افراد جامعه از راه های انتقال هپاتیت ویروسی می تواند نقش مهمی در کاهش مبتلایان به این بیماری و رفع انواع هپاتیت داشته باشد، بیان کرد: در حال حاضر ۷۰ درصد مردم گیلان به این بیماری مبتلا هستند. چاق و ۴۰ درصد کبد چرب دارند.

سوکانی همچنین با انتقاد از مصرف بی رویه گیاهان دارویی گفت: در استان گیلان به ویژه استفاده زیاد از گل گاوزبان باعث آسیب جدی به کبد در برخی بیماران شده است.

وی همچنین با بیان اینکه میانگین ابتلا به هپاتیت B در کشور ۲.۲ درصد است، بیان کرد: میانگین ابتلا به هپاتیت B در گیلان یک درصد است که این نشان از اهمیت سلامت مردم گیلان دارد.

وی همچنین با اشاره به بیماری هپاتیت C افزود: راه انتقال این نوع هپاتیت از طریق تماس های پرخطر، تزریق سرنگ های آلوده مشترک، تزریق خون آلوده است و باید به دیالیز، تالاسمی و هموفیلی اشاره کرد. بیماران بیشتر مستعد ابتلا به این نوع بیماری هستند. متاسفانه هیچ واکسنی برای این بیماری وجود ندارد و یک نفر می تواند ویروس را به دیگران منتقل کند.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری های کبد و هپاتیت دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: درمان های موثری برای از بین بردن هپاتیت C وجود دارد اما واکسنی وجود ندارد، با تلاش وزارت بهداشت داروهای موثر تحت پوشش بیمه قرار می گیرند. درمان هپاتیت در کشور ما

این اپیدمیولوژیست در پاسخ به این سوال که کدام افراد مبتلا به هپاتیت C هستند، گفت: بیماران مبتلا به نارسایی کبدی، بیماران هموفیلی و تالاسمی و افراد تحت دیالیز از جمله افراد در معرض خطر هستند که باید به موقع غربالگری، تشخیص و درمان شوند.

به اشتراک بگذارید